Влаштування водоносних свердловин на ділянці вимагає від власника відповідального підходу до подальшого обслуговування обладнання. Сезонна консервація – одна з обов’язкових умов на багатьох присадибних ділянках, особливо в регіонах з сильними морозами в зимовий період. Неважливо, йдеться про артезіанські свердловини або промислові, з компанією «Юрський Горизонт» облаштування джерела завжди виконуватиметься на високому рівні. Величезний досвід роботи та доступні ціни – основні причини замовити послугу.

Що є консервацією свердловин

Якщо правильно утеплити свердловину, вона цілий рік даватиме воду, не знижуючи її обсяги. При постійному проживанні на території утепленню підлягають труби, кесон і адаптер, але іноді насос може витягуватися назовні, і система стане тимчасово неактивною. Повна консервація джерела є актуальною для власників дач або приватних маєтків, які збираються залишити будинок на певний час. Обов’язковою умовою є зливання рідини з усіх ділянок трубопроводу, щоб її залишки не замерзли в трубах, руйнуючи стінки. Сезонна консервація дозволяє зберегти всі функції свердловини, на якийсь час відклавши її використання за призначенням.

Навіщо виконують консервацію системи

4 головні правила консервації свердловини на воду на зимуУ багатьох регіонах температура в зимовий час знижується до -20 градусів або навіть більше. У таких суворих умовах ґрунт на ділянках промерзає до двох метрів у глибину, а це означає, що може постраждати:

 • трубопровід насосної системи, прокладений надто близько до поверхні землі;
 • верхня частина обсадки разом із насосним шлангом;
 • адаптер, якщо він встановлений недостатньо глибоко в землю.

Замерзла вода виводить з ладу труби та шланги, легко ушкоджуючи пластик ПНД трубопроводів. Великий запас міцності має тільки металева обсадна колона або вироби з НПВХ пластику, але це не є прямим протипоказанням до відмови від консервації.
Крім низьких температур, не менш небезпечні різкі температурні перепади, від чого тріскається низькоякісний пластик. Порушення герметичності конструкції загрожує забрудненням джерела, чого в жодному разі не можна допустити. При весняній відлизі брудна вода з поверхні цілком може потрапити в глибинний водоносний горизонт, що погіршує якість рідини, що видобувається.
Іноді консервацію свердловин виконують і в процесі буріння:

 • до кінця облаштування всіх джерел у загальному кущі;
 • при ускладненні робіт, викликаних непередбаченими гірничо-геологічними умовами.

Щоб зберегти пробурений стовбур у всіх цих випадках, окремі частини свердловини на час консервації додатково зміцнюють цементним розчином або іншими матеріалами з в’яжучими властивостями (спеціальними смолами). Коли настає час відновлювати роботи, свердловинні інтервали розбурюють. У разі тривалої консервації арматура гирла конструкції просочується антикорозійними сумішами. Для сезонного виконання дій (роботу джерела обмежують тільки на зиму) подібну обробку можна виключити, тому що деталі обладнання не тривалий час простоюватимуть без роботи.

Головні вимоги до проведення консервації

4 головні правила консервації свердловини на воду на зимуСезонне водопостачання з обов’язковою консервацією джерела на зиму часто використовується як альтернатива колодязям, з можливістю регулярного поливу саду та городу. З настанням холодів сезон закінчується і більшість власників залишають дачі, тому в роботі свердловини немає потреби і її можна законсервувати на зиму.
Чотири основні правила виконання процедури виглядають так:

 1. Обов’язковий злив залишків води з насосного обладнання станції.
 2. Надійна герметизація обсадної колони.
 3. Безпосереднє утеплення верхньої частини колонного ствола.
 4. Вилучення насосної станції, якщо планується тривалий простий системи (при консервації літніх дачних джерел не потрібно).

Злив води забезпечується за рахунок попередньо встановлених спеціальних клапанів, хоча можна і відразу зробити колону роз’ємною, щоб зливати рідину через вібронасос зі шлангом. Такий варіант простіший, але наявність великої кількості з’єднань значно підвищує ймовірність порушення герметичності всього стовбура колонного.
Гирло системи герметизують за допомогою оголовка, з одночасною підтяжкою всіх болтів кріплення спеціальними інструментами. Обов’язково перевіряються точки виходу водопідйомного шланга та кабелю. Також варто розглянути можливість утеплення цих місць та посилення гідроізоляції для попередження попадання талої води. Для літніх джерел, без адаптера та кесона провести повну консервацію набагато простіше.
Законсервовану свердловину можна повернути в робочий стан наступної весни або залишити в такому стані ще на деякий час (наприклад, якщо не збираєтеся починати дачний сезон на заміській ділянці цього року).
Проте варто врахувати одну особливість: що довше свердловина буде законсервованою, то більш виразними виявляться наслідки такого простою. При тривалому «відпочинку» протягом кількох років може змінитися запах води і доведеться проводити прокачування та промивання системи, не кажучи вже про більш серйозні відхилення у вигляді зниження дебіту водоносного горизонту. Звичайно, не можна з упевненістю сказати, що так і станеться, але такої ймовірності ігнорувати не варто. Все залежить від матеріалу виготовлення колони, характерних рис горизонту і складу води в місці організації джерела.

Як захистити свердловину з адаптером

Свердловинний адаптер може бути одним із складових елементів обсадної труби. Його призначення – захист гирла від промерзання та можливість використання свердловини цілий рік. Порівняно з кесоном, встановлення адаптера коштує дешевше, головне вмонтувати його нижче лінії замерзання ґрунту в конкретному регіоні. Вибираючи конкретне значення глибини, важливо орієнтуватися на найхолодніші місяці на рік, адже іноді мороз проникає на 1,5 м углиб ґрунту та більше.
Якщо з якихось причин адаптер було встановлено без урахування температурних показників узимку, доведеться додатково використовувати нагрівальний кабель. Правда, цей варіант буде оптимальним рішенням тільки для тих будинків, які не відключаються від електричної мережі на довгий час, інакше позбутися намерзлого на адаптер і льоду трубопровід не вийде.
Повна консервація джерела з адаптером виконується тільки в тому випадку, якщо взимку люди не планують жити в будинку, а значить і нагрівальний кабель вже не допоможе. У цій ситуації ще до настання заморозків важливо виконати такі дії:

 1. За допомогою зливального клапана спустити з системи рідину, що залишилася. Якщо такий злив не передбачено конструкцією, доведеться виконати підйом і зворотний спуск адаптера.
 2. Перекрити вихід на полив, знову ж таки за його наявності в проекті.

Також не варто забувати і про гідробак з усією автоматикою, які при облаштуванні свердловини з адаптером розміщуються усередині будинку. Якщо за відсутності мешканців температура в кімнаті з обладнанням не опуститься нижче за нуль — можна не консервувати техніку.
На окрему увагу заслуговують свердловини з приямком. У ньому формується повітряний зазор, що значно знижує ймовірність промерзання обладнання. Однак він приямок не може створити повністю герметичні умови, тому свердловина не буде захищена від снігу. З настанням весни таке поглиблення часто наповнюється водою і може залити гирло. По можливості при організації стабільного водопостачання від такого варіанту облаштування свердловини краще відмовитися.

Чи варто утеплювати кесон свердловини

4 головні правила консервації свердловини на воду на зимуКесон нерідко виготовляють із залізобетонних кілець, які продаються в готовому вигляді, а потім фахівці виконують їх монтаж у джерело на місці, використовуючи малогабаритні установки. Самі по собі такі кільця вже дуже важкі, а після з’єднання один з одним витягувати їх із свердловини для утеплення взагалі немає сенсу. Тому про утеплення деталі доводиться думати заздалегідь, спеціально готуючи основу для його встановлення. Після встановлення краном кесон надійно герметизують і закривають кришкою, а щоб тепло всередині краще зберігалося краще використовувати дерев’яну кришку.
Металеві люки часто утеплюють будівельним утеплювачем. Особливого утеплювача таким кесонам зазвичай не потрібно, головне забезпечити якісну гідроізоляцію. У регіонах з особливо суворими зимами іноді вдаються і до утеплення тирсою, попередньо розкопавши обладнання. Між ним і теплоізоляційним шаром у вигляді стружки деревини залишають 40 мм для безперешкодного повітрообміну. Потім встановлюють каркас з армованої сітки і на завершення заповнюють простір між кесоном і грунтом підготовленою тирсою.
Такий спосіб утеплення кесона після монтажу подобається далеко не всім фахівцям. Якщо він не був утеплений зсередини (наприклад ППУ), всі спроби зробити це зовні можуть загрожувати наступними небажаними наслідками:

 • просочуванням утеплювача насосної станції водою, що тільки прискорить іржавіння кесона, а сам утеплювач швидко втратить свої теплоізоляційні здібності;
 • додатковим навантаженням на зварний шов через недостатнє зчеплення з ґрунтом (при зовнішньому утепленні кесона таке часто відбувається, внаслідок чого можливе розтріскування з’єднань у місцях стику окремих елементів).

Облаштування свердловин із застосуванням кесону користується сьогодні неабиякою популярністю у різних регіонах країни. При виборі якісного матеріалу із пластику або навіть металу, насосне обладнання буде надійно захищене від промерзання. У комплекті до нього передбачено утеплювальну кришку та фланець, призначений для місця кріплення до обсадної колони.
Підготувати кесон до майбутніх морозів набагато простіше, ніж альтернативне обладнання. Все, що потрібно – осушити літній полив і навіть у разі помилки на цьому етапі критичних поломок все одно вдасться уникнути (іноді доводиться виконувати тільки ремонт крана). Також варто враховувати один важливий момент: якщо на кесоні є отвори, перед початком морозів їх потрібно закрити, щоб запобігти потраплянню холодного повітря всередину. Якщо залишити їх відкритими, взимку потраплятиме сніг і тала рідина, що з часом призведе до порушення роботи насосного обладнання.
Правильне встановлення кесона дозволяє підтримувати температуру всередині обладнання на рівні 0 градусів навіть при дуже сильних заморозках. Резервуар залишається герметичним: гільза добре пристає до гирла, а горловина закривається захисною кришкою. Для додаткового захисту можна використовувати згаданий раніше нагрівальний кабель, звичайно, якщо вдасться забезпечити його електроживлення протягом усього холодного сезону.
При відповідальному підході до питання захисту приватних або промислових свердловин, у їх працездатності можна не сумніватися. Жодні морози не будуть страшні для обладнання, а отже не варто переживати про порушення стабільного водопостачання. Своєчасна консервація джерел на певний час допоможе уникнути їх промерзання та матеріальних витрат на подальше обслуговування техніки.

Вас цікавить 4 головні правила консервації свердловини на воду на зиму?

Консультація і виїзд
на ділянку - безкоштовно

Залиште нам заявку