Перш ніж приступити до облаштування свердловини або колодязя класичного типу для видобутку води, важливо максимально точно визначити місце. Разом з цим необхідно визначити стан гірських порід і пластів грунту. Результативність та інформативність у цьому питанні можуть забезпечити кілька методів дослідження, а також метод каротажу геологічної будови ґрунту на конкретній ділянці.

Про цінність геофізичних досліджень свердловин

Буріння свердловин по Чернівціх та Чернівецькій області

Ретельне геологічне дослідження ґрунту надзвичайно важливе при більшості будівельних робіт, які здійснюватимуться на землі. Професійна експертиза дозволяє не лише оптимально спланувати проєкт, а й уникнути будь-яких порушень чи непередбачених ситуацій. Те саме стосується і будівництва глибокої криниці.

Індивідуальний водозабір — рішення, яке обирають дедалі більше домовласників, проте такий проєкт вимагає буріння свердловини завглибшки навіть кілька десятків метрів. Свердловинна геофізика використовується для розуміння як будови ґрунту, так і гідрогеологічних умов.

Щоб свердловина була максимально ефективною, варто скористатися допомогою професійних геологів ще на етапі планування її розташування. Завдяки геофізичним методам дослідження свердловин можна дізнатися, на якій глибині розташовані водоносні горизонти та яка їхня продуктивність, а також яка специфіка ґрунту на даній ділянці.

Існують газові, водні, нафтові джерела. Всі вони знаходяться в надрах землі під певною кількістю пластів гірських порід.

Виявлення водоносного шару перед бурінням свердловини — важлива ланка у технологічному процесі. Вода знаходиться під шарами гірських порід. Такі пласти чинять на неї тиск і тому вода іноді навіть б’ється струмком. Геофізичні дослідження свердловин це цілий комплекс фізичних способів, який проводиться для вивчення гірських порід і контролювати технічний стан порід бурового типу. Останнім часом геофізичні дослідження стають дедалі популярнішими. Їх застосовують на розвідці нафти, води, газу тощо. під час усіх етапів.

За допомогою дослідження ґрунту в максимально короткий термін можна:

 • визначити місцезнаходження та повноводність шарів;
 • розрахувати передбачувані ресурси;
 • прогнозувати період використання готової водозабірної споруди.

Під час проведення геофізичних досліджень свердловин можна отримати дані про гідрогеологічну структуру грунту, які надалі можна використовувати для розробки проектів геотермальних систем опалення (монтажу теплових насосів). Геофізичні дослідження порід грунту є такі види розвідки: акустична, магнітна, електрична, геотермічна та ще деякі види. Акустична розвідка є дослідження, яке проводиться за допомогою звукових хвиль.

Високу інформативність дає використання комплексу геофізичних досліджень у сфері будівництва.

Використовуючи дані можна:

 • виявити підземні ділянки карстових утворень;
 • визначити зони руйнування ґрунту;
 • вибрати оптимальний спосіб зміцнення фундаментів, що руйнуються.

Комплексні геологічні дослідження свердловин, виконані досвідченими фахівцями, значно полегшать процес облаштування свердловини. Ви отримаєте гарантію того, що система справно працюватиме довгі роки.

Геофізичні вимірювання доцільно проводити й з метою мінімізації витрат на облаштування водозаборів та інших систем. Попередні дослідження розрізу свердловини дозволяють зменшити кількість операцій буріння. Це безпосередньо впливає на вартість облаштування свердловин і монтаж геотермального опалення. Знаючи глибину водоносного горизонту, будівельники зможуть детально спланувати кількість та тип необхідних матеріалів, що також дозволить суттєво заощадити кошти.

Класичні та народні методи дослідження свердловин

Для визначення найбільш вигідного місця розташування колодязя або свердловини сьогодні заведено використовувати кілька методів. Цей метод називають каротажем. Він є найпоширенішим у геофізичних дослідженнях свердловин. Метод каротажу передбачає спуск електричного зонда в надра свердловини для її дослідження. Ним проводяться детальні геофізичні дослідження розрізу свердловини. В основному практично всі геофізичні дослідження є методом каротажу. Вони проводяться за допомогою електрокабелю зі спеціальним приладом, який надалі спускається вниз. Найпопулярнішими та інформативними є:

 1. Акустичний каротаж ґрунтується на фіксації інтервальних часів (швидкості), амплітуд та інших параметрів пружних хвиль ультразвукового та звукового діапазону.
 2. Електромагнітний каротаж. За допомогою нього вивчають провідність електрики, магнітну сприйнятливість та діелектричну проникність.
 3. Часто використовують метод, у якому використовую нейтронне та гамма-випромінювання.

Існують інші методи вимірювання стану свердловини:

 1. Барометричний. Цей метод ґрунтується на обчисленнях зміни показань барометра. За основу береться тиск біля водоймища, яке згодом порівнюють зі значеннями поблизу пробуреної пробної свердловини. Цей спосіб дозволяє вирахувати глибину залягання води з точністю до 1 м.
 2. Розвідувальне буріння. Дана технологія геофізичного дослідження передбачає вилучення грунту за допомогою тонкого бура з метою створення свердловин глибиною близько 6 м у різних зонах присадибної ділянки та оцінку вологості проб грунту.
 3. Сейсмічна спектральна розвідка. Цей метод ґрунтується на продзвоні земних пластів та оцінці довжини та швидкості повернення хвиль, що відбиваються від поверхонь. Цей спосіб вважається найбільш інформативним разом з методом розвідувального буріння.
 4. Електричне зондування. Спосіб дозволяє зафіксувати наявність водоносних шарів та оцінити їх дебіт за показниками питомого опору шарів землі. Цей варіант добре зарекомендував себе при пошуку артезіанської води, але він ефективний тільки в регіонах, де ґрунти не рясніють корисними копалинами.

Серед найпростіших народних методів геофізичних досліджень, що дозволяють знайти джерела підземних вод, що залягають на невеликій глибині, часто використовують спостереження за комахами або рослинністю. Зазвичай оцінюють видову приналежність, висоту трави та дерев та рослинні угруповання. Також серед продуктивних «дідівських» способів популярне «рамкове» розвідування води, яке називається лозоходством або методом біолокації.

Найбільш сучасним народним варіантом пошуку підземних джерел вважається використання силікагелю. Цю речовину поміщають у полотняний мішок і закопують на ділянці у місці передбачуваного ключа підземних вод. Після доби пробник виймають із землі та оцінюють, на скільки збільшилася маса кульок.

Про пошук підземного джерела в зимовий період

У зимовий період розвідування води можна проводити як класичними способами, так і звернутися до прогресивнішого методу з високою оперативністю — резонансно-акустичного профілювання. Даний метод дослідження ґрунтується на отриманні акустичного резонансу. За допомогою цього способу легко виявити порожнини під землею та оцінити склад, породу та якість ґрунтів, а також дебіт водяного шару. Результат, що отримується, базується на часі пробігу хвилі від джерела до приймача, встановлених на зонді.

З огляду на те, що акустичний метод дозволяє знайти воду на глибині з точністю до 80%, саме його доцільно застосовувати за неможливості проведення пробного буріння. За допомогою цієї технології всього за кілька годин можна вивчити стандартну ділянку. Вартість такого методу пошуку води мінімальна, адже всю роботу виконує один оператор.

Проведення геофізичних досліджень слід довіряти виключно професіоналам. Тільки в цьому випадку ви отримаєте гарантії якості на всі роботи та можете бути впевнені в правильності визначення зон з максимальним дебітом водоносних шарів. Компанія «Юрський Горизонт» гарантує якість та оперативність розробки всіх необхідних вимірювань, а також проводить усі роботи з облаштування свердловин, монтажу геотермальних насосів та виготовлення проектної документації. Ми займемося розробкою вашої свердловини, визначимо схему робіт з огляду на особливості та властивості гірських порід. Наша компанія проводить дослідження методом каротажу, включаючи електричний та акустичний способи. Буде проведено цілий комплекс робіт, щоб ви стали черговим щасливим власником водозабірної конструкції з джерела завдяки компанії «Юрський Горизонт».

Вас цікавить геофізичні дослідження та пошук води?

Консультація і виїзд
на ділянку - безкоштовно

Залиште нам заявку