Перш ніж приступити до облаштування свердловини або колодязя класичного типу для видобутку води, важливо максимально точно визначити місце. Результативність та інформативність у даному питанні можуть забезпечити кілька методів дослідження геологічної будови ґрунту на конкретній ділянці.

Про цінності геофізичних досліджень

Проведення геофізичних досліджень на воду
Виявлення водоносного шару перед бурінням свердловини – важлива ланка в технологічному процесі. За допомогою дослідження ґрунту в максимально короткі терміни можна:

  • визначити місцезнаходження і повноводність шарів;
  • розрахувати передбачувані ресурси;
  • спрогнозувати період використання готової водозабірної споруди.

В ході проведення геофізичних досліджень свердловин можна отримати дані про гідрогеологічну структуру ґрунту, які надалі можна використовувати для розробки проєкт геотермальних систем опалення (монтажу теплових насосів).

Високу інформативність дає використання геофізичних досліджень у сфері будівництва.

Використовуючи отримані дані досліджень можна:

  • виявити підземні ділянки карстових утворень;
  • визначити зони руйнування ґрунту;
  • вибрати оптимальний спосіб зміцнення фундаментів, що руйнуються.

Геофізичні вимірювання доцільно проводити й з метою мінімізації витрат на облаштування водозаборів та інших систем. Попередні дослідження дозволяють знизити кількість операцій буріння, що надає прямий вплив на вартість облаштування свердловин і монтаж геотермального опалення.

Класичні та народні технології пошуку води

Для визначення найбільш вигідного місця розташування колодязя або свердловини сьогодні заведено використовувати кілька методів. Найпопулярнішими й інформативними є:

  1. Барометричний. Цей метод проведення геофізичних досліджень на воду заснований на вирахуваннях зміни показань барометра. За основу береться тиск біля водоймища, яке згодом порівнюють зі значеннями пробуреної поблизу пробної свердловини. Цей спосіб дозволяє вирахувати глибину залягання води з точністю до 1 м.
  2. Розвідувальне буріння. Дана технологія передбачає виїмку ґрунту за допомогою тонкого бура з метою створення свердловин глибиною близько 6 м в різних зонах присадибної ділянки та оцінку вологості проб ґрунту.
  3. Сейсмічна спектральна розвідка. Цей варіант ґрунтується на продзвоні земної кори та оцінки довжини та швидкості повернення хвиль, що відбиваються від поверхонь. Цей спосіб вважається найбільш інформативним в сукупності з методом розвідувального буріння.
  4. Електричне зондування. Спосіб дозволяє зафіксувати наявність водоносних шарів і оцінити їх дебіт за показниками питомого опору шарів землі. Цей варіант добре зарекомендував себе при пошуку артезіанської води, але він ефективний лише в регіонах, де ґрунти не рясніють корисними копалинами.

Серед найпростіших народних методів, що дозволяють знайти джерела підземних вод, що залягають на невеликій глибині, часто використовують спостереження за комахами або рослинністю. Зазвичай оцінюють видову приналежність, висоту трави та дерев і рослинні спілки. Також серед продуктивних «дідівських» методів популярне «рамкове» розвідування води, іменоване лозоходством або методом біолокації.

Більш сучасним народним варіантом пошуку підземних джерел вважається використання силикогеля. Цю речовину поміщають в полотняний мішок і закопують на ділянці в місці передбачуваного ключа підземних вод. Після закінчення доби пробник виймають із землі й оцінюють, на скільки збільшилася маса кульок.

Про пошук підземного джерела в зимовий період

У зимовий період розвідування води можна проводити як класичними способами, так і звернутися до більш прогресивного методу з високою оперативністю – резонансно-акустичному профілюванню. Він заснований на отриманні акустичного резонансу. За допомогою цього способу легко виявити порожнини під землею та оцінити склад і якість ґрунтів, а також дебіт водяного шару.

Зважаючи на те, що даний спосіб дозволяє знайти воду на глибині з точністю до 80%, саме його доцільно застосовувати при неможливості проведення пробного буріння. За допомогою даної технології всього за кілька годин дослідити стандартну ділянку. Вартість такого методу пошуку води мінімальна, адже всю роботу виконує 1 оператор.

Проведення геофізичних досліджень слід довіряти виключно професіоналам. Тільки в цьому випадку ви отримаєте гарантії якості на всі роботи та зможете бути впевнені у правильності визначення зон з найбільшим дебітом водоносних шарів. Компанія «Юрський горизонт» гарантує якість і оперативність проведення всіх необхідних вимірювань, а також виконує всі роботи по облаштуванню свердловин, монтаж геотермальних насосів та виготовлення проєктної документації.

Вас цікавить геофізичні дослідження та пошук води?

Консультація і виїзд
на ділянку - безкоштовно

Залиште нам заявку