Тампонування свердловин – це особливий процес, що включає комплекс робіт, спрямованих на створення спеціальної «подушки», яка забезпечує захист і очищення водоносного шару від хімічного або біологічного зараження. Процедура тампонування передбачає процес цементування простору з допомогою розчину, у результаті якого створюється така захисна перешкода, забезпечуючи водопостачання якісної водою.

Призначення тампонажу свердловин

Тампонування свердловин на воду
Підземні води захищені від проникнення патогенної мікрофлори, залишків хімічних добрив завдяки водонепроникному шару. Умовно заражена вода та розчини, проникаючи в ґрунт, піддаються природному очищенню. Патогенна мікрофлора, позбавлена ​​звичного довкілля, намагаючись проникнути вглиб, гине, а залишки хімічних речовин утримуються природними фільтрами. Завдяки такому очищенню підземні води в природних умовах залишаються придатними для пиття та водопостачання. При бурінні артезіанської свердловини обсадна колонна труба опускається вглиб землі, руйнуючи водонепроникний шар.
В результаті між зовнішньою поверхнею обсадної колонної труби та стінкою свердловини виникають зазори, в яких накопичується, а потім стікає забруднена маса, проникаючи у воду, а потім в отвір свердловини та систему водопостачання. При закачуванні з такої свердловини надходить вода, у складі якої є шкідливі мікроорганізми, небезпечні хімічні сполуки. Вживати таку воду категорично неможна. Вона становить серйозну небезпеку здоров’ю людини й вимагає очищення. Використовувати таку воду можна лише для технічних потреб, наприклад для опалення. Запобігти забрудненню водоносного шару споруди, забезпечити очищення підземної води вдається завдяки глибокому бурінню та проведенню такої процедури, як тампонування свердловин на воду.
Мета тампонажу свердловин та обсадних колонних труб полягає в тому, щоб:

 1. Ізолювати та розділити (тампонувати) простори водоносної системи та опалення від змішування вод.
 2. Захистити обсадні колонні труби споруди від руйнівного впливу корозії.
 3. Виконати санітарні заходи, ізолюючи несправні водоносні простори та обсадні колонні труби від придатних для використання частин водопостачання.
 4. Ліквідація свердловин за потреби.

Для провітрювання стволів можуть застосовуватися осьові та відцентрові вентилятори місцевого та головного провітрювання.

Технологія тампонажу свердловин

Після буріння свердловини, спорудження гравійного та свердловинного фільтрів необхідно закрити водонепроникний шар. Вирішення таких технічних завдань передбачає технологія тампонажу свердловин та обсадних труб або тампонування. У створений водоносний колодязь заливають спеціальний розчин, функціональним призначенням якого є не тільки запобігання змішуванню водоносних горизонтів, але й надання додаткової міцності стовбуру водної свердловини та колонним обсадним трубам. Заливальну суміш для тампонування готують на основі води та розчину цементу та подають за допомогою насоса. Також рідку суміш для тампонування можуть готувати, застосовуючи:

 • густі глинисті розчини;
 • рідку пластмасу;
 • бетоніт;
 • висококолоїдну глину.

Рідкий розчин для тампонування закачують за допомогою насоса в кількості, що дозволяє заповнити всі зазори та порожнечі між гирлом та обсадною трубою. Для здійснення провітрювання використовують вентилятори. Після закінчення певного часу суміш твердне, перетворюючись на надійну монолітну перешкоду (відбувається тампонування). За наявності відповідних умов може також проводитися тампонаж свердловин на воду за допомогою глиняного стовпа. Фахівці забивають його у свердловину колонковим снарядом. Тампонаж свердловини та обсадних труб здійснюється на глибину до 5 метрів, з обов’язковим провітрюванням за допомогою вентиляторів, якщо на ділянці виявлено один водоносний горизонт.
Тампонування свердловин буває:

 1. Тимчасовим з використанням глини та різних тампонів. Таке тампонування застосовують під час випробувальних заходів з метою ізолювати водоносні горизонти чи частини споруди. Також глиною тампонують неглибокі свердловини, що мають безнапірний водоносний горизонт, якщо потрібно поглинути промивну рідину. При необхідності ізолювати окреме місце водоносного горизонту, встановити вентилятор для уникнення накопичення в гирлі шкідливих випарів. У роботі використовують спеціальні пристрої “пакери” (тампони). Їх встановлюють при необхідності вивчити водорясність і питоме водопоглинання простору гірських порід з тріщинуватою або пористою структурою. Так само перевіряють стійкість цементування породи під час штучного її зміцнення. Подібні заходи проводяться за допомогою насоса нагнітання або налив води на рівень нижче тампона або між двома міцно зафіксованих обсадними колонними трубами тампонів.
 2. Постійним заливкою цементного розчину в обсадні труби та гирло свердловини. Здійснюють цей вид тампонування на тривалий термін, можливо, на повний період експлуатації споруди.

Для тампонування використовують одинарні та подвійні по конструкції.
Також важливим є принцип роботи дії системи тампонування: механічний, гідравлічний або пневматичний.
Робота тампонів ґрунтується на розширенні тампона та ущільненні простору між трубами та поверхнею свердловини, куди спускається гумова манжета.
Простий тампон є дві з’єднані труби із закріпленою гумовою манжетою. Патрубок загвинчується в муфту, де тампон розширюється та ущільнює щілину між стінками свердловин. У нижній частині труби розміщують долото, яке потрапляє у вибій свердловини.
При використанні гідравлічного тампонування пакер приводять в рух за допомогою стисненого повітря або води та насоса. Гумова камера збільшується в розмірах під тиском повітря або води, що нагнітається, що забезпечує її щільне прилягання до поверхні обсадних труб і свердловини. Таким чином тампон розділяє простір свердловини та обсадних труб на ділянки.
Подвійний механічний тампон складається із двох камер (верхня та нижня), які розділені за допомогою перфорованої труби.

Тампонаж свердловини з обсадними трубами

Тампонування свердловин на воду
Закупорювання свердловин і обсадних труб здійснюється не тільки під час буріння. Згодом, основні елементи конструкції артезіанських свердловин підлягають зносу, стають непридатними для використання і вимагають очищення. Підтвердження зносу відбувається різке зменшення в дебеті чистої води в трубах, порушення в галузі водопостачання та опалювальних системах. У таких випадках рекомендується вдатися до професійної допомоги фахівців з буріння та очищення, які зможуть провести аналіз, визначити рівень зношування елементів свердловини, запропонувати оптимальні варіанти розв’язання проблеми, у тому числі порекомендувати тампонування обсадних труб та свердловини.
Часто основна причина забруднення води є неправильна експлуатація свердловини (несправність теплового насоса для нагріву), який провокує деформацію труби. Провести роботи з реанімування гирла, створити умови, за яких із неї знову надходитиме чиста вода, вдається, якщо провести тампонаж свердловин на воду, що виконується на висоту знаходження найглибшого водоносного пласта. Він передбачає:

 • проведення дезінфекції роботи (прибирання);
 • відновлення нормального припливу (насосної системи);
 • забезпечення цілісності конструкції артезіанського колодязя.
 • провітрювання стволів здійснюють за допомогою вентиляторів відповідно до проекту.

Тампонаж гирла також рекомендується проводити при виявленні свердловин, які:

 • не підлягають очищенню та відновленню або воно є недоцільним;
 • не використовуються;
 • характеризуються невеликою глибиною та низьким дебетом;
 • належать до розряду пошукових або геологорозвідувальних.

Такі об’єкти не придатні для облаштування водопостачання питною водою, а також подачі технічної води для опалення.

Співпраця з ТОВ «Юрський Горизонт»

Наше ТОВ «Юрський Горизонт» надає якісні послуги з буріння, а також проведення тампонування свердловин на воду. Наші фахівці мають колосальний практичний досвід, мають багатий багаж професійних знань, спираючись на які зможуть швидко зорієнтуватися на місцевості, оцінити технічний стан гирла, визначити реальну необхідність проведення тампонажу споруди. Роботи проводяться з використанням високоякісного обладнання (бурові установки, насоси, вентилятори, системи опалення та водопостачання).
Фахівці нашого ТОВ «Юрський Горизонт» надають повний комплекс послуг, спрямованих на досягнення бажаного результату (буріння гирла, тампонування, очищення фільтрів). Наші менеджери допомагають розрахувати витрати, зорієнтувати терміни виконання замовлення. Наше ТОВ «Юрський Горизонт» гарантує високий рівень якості послуг з відновлення свердловин, облаштування вентиляторами, колонними конструкціями, створення систем опалення та водопостачання.

Вас цікавить тампонаж свердловин на воду?

Консультація і виїзд
на ділянку - безкоштовно

Залиште нам заявку