Роторне буріння вважається одним з найбільш поширених варіантів створення свердловин для подачі води. Даний спосіб найкращим чином підходить для розробки родовищ в напівскельних і скельних породах, з заляганням жили не нижче 150 метрів. Основним технологічним відмінністю даного методу видобутку є необхідність додаткового промивання вибою від породних відходів за допомогою спеціальних розчинів.

Етапи та особливості роторного буріння

Щоб мінімізувати витрати на видобуток артезіанської води при роторному бурінні, перед проведенням основних робіт обов’язково потрібно виконати низку умов. Всі вони є етапами виробництва і необхідні для оцінки доцільності застосування даного способу.

Першим серед всіх етапів є проектування. Поряд з ним проводиться одночасне розвідування свердловини. В процесі проведення розрахунків, проектанти повинні враховувати граничне значення витрати споживаної води і підготувати специфікацію по підбору обладнання для обслуговування готової свердловини. Всі ці дії дано право виробляти компаніям, які мають спеціальну ліцензію.

Якщо умови задовольняють запитам замовника і нормативним вимогам, то наступним етапом стає розробка родовища. Для виконання завдання використовують вишка з буровим снарядом – долотом. Установка може бути продовжений або стаціонарної.

Методика видобутку роторним бурінням складається з декількох послідовних кроків:

  1. Облаштування місця роботи, розміщення основної та допоміжної техніки.
  2. Виготовлення основного стовбура з використанням насадки-вращателя. На даному етапі проводиться і запуск рідини, необхідної для очищення пробуреного отвори і виносу на поверхню зруйнованого грунту.
  3. Після того, як глибина і діаметр пробуреного отвори буде відповідати проекту, проводиться монтаж обсадної колони. Дана конструкція необхідна для захисту від обвалення пробуреного забою і від просочування ґрунтових вод, і може бути виготовлена з різних матеріалів. Останнім часом найбільшої популярності набувають пластикові труби, так як вони прості в установці, мають довгий термін руйнування і низьку вартість в порівнянні з іншим видом труб.

Подальша розробка родовища, яка триватиме до досягнення нормативних значень глибини, зазначених в проекті, буде вестися із застосуванням бура-долота меншого діаметру і розміру, що забезпечує створення необхідної форми свердловини.

Останнім кроком є освоєння родовища, що включає в себе завмер продуктивності і очищення видобутої рідини. На даному етапі проводиться і облаштування прилеглої території, яке завершується підключенням насосної станції.

Що стосується вартості робіт, то це показник є індивідуальним. На його розмір впливають основні характеристики грунту, глибина залягання і сила водовідної жили, а також діаметр отвору, який потрібно пробурити і облагородити.

Переваги та недоліки даного методу

Роторне буріння є одним з найкращих способів видобутку рідини там, де її запаси і натиск великі. Воно не має аналогів в тому випадку, коли є можливість постійної подачі промивної рідини (для скельних порід чистої, а для нестійкого грунту, схильного до осипання, – води з домішкою глини).

Видобуток, яка ведеться, слідуючи даній методиці, є найменш трудомісткою. Крім того, установка займає невеликий простір, що дозволяє використовувати даний метод на невеликих ділянках.

Серед інших переваг використання даної технології слід відзначити, що використання долота дозволяє отримати отвори великого розміру, обсяг запасів в яких дозволить задовольнити потреби потужного споживача або ж групи домогосподарств.

Плюсом використання даного методу є його порівняно невисока собівартість. Також даний метод буріння можна назвати найшвидшим. Технологія виробництва дозволяє опрацьовувати до 1 тис. Погонних метрів на місяць, що недосяжно при використанні шнековой або колонкової методики.

Роторне буріння свердловин - етапи і особливостіСеред недоліків даного методу видобутку слід відзначити те, що він не може бути реалізований в умовах, коли температура на градуснику опускається нижче нульової позначки. Це пов’язано з тим, що шампуні для промивання замерзають. У південних регіонах такої проблеми не виникає, тому роботи можуть проводитися цілий рік.

Даний варіант видобутку води може стати одним з найбільш перспективних в умовах необхідності створення свердловин на територіях з повною забудовою, а також на землі промислових підприємств. Він незамінний там, де водяні жили залягають на глибині від 10 до 150 м, так як не вимагає складної підготовки і особливих умов.

Вас цікавить роторне буріння свердловин – етапи і особливості?

Консультація і виїзд
на ділянку - безкоштовно

Залиште нам заявку