Потреба в чистій воді для організму людини є очевидною. І саме тому у майбутнього власника при купівлі дачі, заміського будинку або ділянки для ведення підсобного господарства, питання про воду, її наявності та якості, можливості викопати колодязь або пробурити артезіанську свердловину, постає першим. І від того, якою буде відповідь на нього, залежить кінцевий результат угоди.

Складний вибір дачника: свердловина або колодязь

Перш ніж зробити вибір на користь свердловини або колодязя, слід вивчити гідрогеологію ділянки, але зважаючи на те, що зробити це самостійно вельми проблематично для простої людини, потрібно залучити фахівців. Знайти воду, що залягає на невеликій глибині можна за прикметами й простими пробам, а виявити глибину залягання водоносного шару з артезіанської вологою можна тільки при бурінні до піщаного шару.

Свердловина або колодязь - що краще?Важливим критерієм на користь тієї чи іншої споруди є потреба у воді: колодязем не можна користуватися тривалий час, тоді як свердловина передбачає регулярне споживання. Якщо вода потрібна вам тільки в дачний сезон, то проста споруда повністю задовольнить потреби.

Зробити правильний вибір допоможе розуміння принципу роботи свердловини й традиційного колодязя.

Свердловина оптимальна там, де споживання буде постійним, а споживачі зможуть витрачати для потреб господарства об’єм води, який приблизно дорівнює продуктивності свердловини. Для прикладу, сім’я з 3 осіб в добу може максимально споживати близько 500 л води, тоді як полив дачної ділянки розміром 6 соток за лічильником зазвичай не перевищує 70 кубів в місяць. При цьому варто зазначити, що залежно від регіону і багатства його надр водою, в годину свердловина може давати від 3 до 6 кубометрів артезіанської води.

Також не варто забувати, що для роботи артезіанського джерела треба наявність електрики. І хоча сьогодні колодязі так само часто, як і свердловини обладнуються занурювальними насосами, все ж є можливість отримувати воду з колодязя механічним способом, що важливо там, де є проблеми з електропостачанням.

Дуже часто вибір на користь свердловини споживачі роблять через якість води. У цьому судженні є раціональне зерно, але вживані фільтри й правильне розташуванні колодязя роблять воду з нього придатною не лише для побутових потреб, але і для питва.

Серед переваг свердловин для здобичі артезіанської води вказують довговічність джерела. Заявлені 30-50 років роботи глибинного колодязя притягають споживача більше, ніж термін експлуатації традиційної споруди, який, згідно техдокументації, зазвичай прирівнюють до 30 років. На практиці виявляється все не так просто: колодязі при правильному догляді й відсутності зміщень водоносних русел також можуть давати воду упродовж півстоліття, тоді як свердловина, догляд за якою проводиться з порушеннями, може зробитися непридатною через короткий проміжок часу.

Обслуговування колодязя також обходиться дешевше, ніж ремонт свердловини, адже у більшості своїй колодязю потрібне тільки чищення, тоді як артезіанське джерело може зажадати ремонту насосного устаткування, постійного контролю за поданням енергії й заміни фільтрів.

Незалежно від бажання замовника іноді буває неможливим (у технічному плані) облаштування обраного виду споруди. У першому випадку проблему зв’язують з відсутністю води або води в достатній для наповнення колодязя кількості, не стійкістю грунту, а також близьке розташування джерел можливого забруднення. У другому випадку причиною недоцільності буріння й облаштування водозабірного вузла стає глибоке залягання водоносного русла або його маловодість.

Колодязь і його переваги

Колодязь являє собою споруду для накопичення води, що надходить з близьких до поверхні підземних горизонтів. Протягом багатьох століть цей винахід людства доводить свою ефективність. Серед інших плюсів виділяють:

 1. Дешевизну проекту. Побудувати колодязь на дачі зазвичай на порядок дешевше, ніж облаштувати свердловину.
 2. Простоту споруди. Викопати звичайний колодязь можна без залучення спеціальної техніки, що здешевлює проект.
 3. Універсальність. Колодязь можна вирити на будь-якій ділянці, де виявлено багате водоносне русло, адже рідину можна вичерпувати вручну або подавати в будинок за допомогою поверхневих насосів. Забір води з артезіанських свердловин є можливим тільки за допомогою глибинних електричних насосів.

Серед відносних недоліків колодязів в порівнянні зі свердловиною, які можна привести на противагу позитивним характеристикам, слід зазначити:

 • потребу в регулярному очищенні дна конструкції й поглибленні через збільшення споживачів;
 • малу кількість води та довгий час наповнення резервуара при високому рівні споживання;
 • можлива зміна напряму водоносного русла;
 • неможливість спрогнозувати рівень (висоту підйому води);
 • складність технологічного процесу при ритті котловану і велику кількість грунту.

Ще одним мінусом, через який багато хто відмовляється від колодязів, є можливе забруднення джерел стоками, біологічними організмами з грунту і атмосферними опадами (при недостатній висоті піднесення кільця над поверхнею ґрунту). Від цього страждає якість рідини, яка стає придатною для поливу присадибної ділянки. Колір і відсутність чистоти свідчить про те, що пити таку воду буде небезпечно для здоров’я!

Зручність при використанні свердловини

Свердловина, в порівнянні з колодязем, має ряд незаперечних переваг. Серед них виділяють:

 1. Чистота води. Свердловини мають глибину, яка гарантує забір вологи з нижніх піщаних горизонтів. Конструкція повністю герметична, і при правильній прокладці труб гарантує відсутність сторонніх запахів, запобігає забрудненню стоками і опадами. Рідина, пропущену через фільтр, можна пити сирою.
 2. Необмежений потенціал водоносного шару. Це дозволяє забезпечувати будинок на постійній основі, адже запас рідини в свердловині безмежний.
 3. Простота обслуговування систем водозабірної споруди. На відміну від колодязів, які потрібно регулярно очищати від намулу та інших забруднень, частини споруди свердловини не потребують проведення додаткового сервісу. Максимум, що може знадобитися в процесі експлуатації споруди – зміна зовнішнього фільтра для очищення рідини, який потрібно буде міняти раз на кілька сезонів.
 4. Довговічність конструкції. При умові використання матеріалів високої якості та проведення робіт з облаштування споруди компаніями з ліцензією, термін служби свердловини перевищує 50 років. Протягом цього часу власник буде отримувати абсолютно безпечну воду.

Серед основних мінусів свердловин слід виділити дорожнечу буріння і металевий присмак. При нерегулярному використанні споруди є ризик зниження якості рідини, зміни її кольору і поява неприємного запаху, що є наслідком застою в трубах.

Вирішити що краще для приватного будинку колодязь або свердловина легко за допомогою фахівців, які не тільки знають, як знайти воду, вміють швидко і якісно будувати колодязі і облаштовувати глибинні свердловини для видобутку рідини з надр землі, але і мають відповідні ліцензії і сертифікати.

Вас цікавить свердловина або колодязь – що краще??

Консультація і виїзд
на ділянку - безкоштовно

Залиште нам заявку