Тепловий насос можна умовно розділити на 4 складових:

  • компресор – стискає охолоджуючу рідину для підвищення її температури й рівня тиску;
  • терморегулювальний клапан – різко знижує тиск холодоагенту;
  • випарник – поглинає тепло навколишнього середовища;
  • конденсатор – передає теплову енергію в область опалювального контуру.

Ці компоненти дозволяють насосів виробляти тепло. Відсутність палива буде значним плюсом. Це приносить вигоду як звичайним людям, так і підприємствам різних сфер.

Принцип роботи геотермального опалювального апарату досить простий. Пристрій, який нагадує морозильну камеру, розміщують під шаром грунту або всередині водойми. По трубах пускають рідину, що не, яка передає тепло до насоса. Ця енергія використовується для підігріву води або роботи системи опалення. Процес має циклічний характер.

Крім того, насос може працювати й на охолодження приміщення. Тоді тепло всередині будівлі переноситься у водойму або землю. Це розширює можливості використання апарату.

Область застосування і принцип роботи теплових насосівВиди та сфери використання теплових насосів

Економічні геотермальні насоси мають кілька видів. Класифікація залежить від джерела, з яким працює установка. Всього існує 6 типів опалювачів:

  • вода-повітря;
  • вода-вода;
  • повітря-вода;
  • повітря-повітря;
  • земля-вода;
  • земля-повітря.

Таким чином, можна виділити три потенційних джерела теплової енергії. При цьому в установці може циркулювати фреон, вода або повітря.

У першому випадку пристрій працює з поточними наземними або підземними водами. Вони нагрівають теплоносій, який передає накопичені градуси у внутрішній контур. Той переносить тепло нагрітого холодоагенту в будинок, де енергія знаходить застосування для нагріву води або повітря в приміщеннях.

При роботі з повітряними системами зібраний повітря нагріває холодоагент до температури 60 градусів. Утворився газ надходить в конденсатор і проходить процес охолодження. Час, що залишився тепло розподіляється по всьому будинку.

У разі установки теплового насоса типу «земля-вода» енергія збирається на великій глибині під землею. Грунтове тепло передається в котельню. Подальший принцип роботи схожий на попередні приклади.

Опалювальні системи знайшли застосування в котеджах. Однак нерідкі випадки використання теплових насосів на підприємствах. Особливо це стосується сфер нафтопереробки, металургії та деревообробки.

Переваги та недоліки теплових насосів. процес установки

Установка різних видів геотермальних опалювальних систем має як переваги, так і недоліки. Серед плюсів можна виділити економічність в порівнянні з газовими котлами, безпеку через відсутність палива і надійність в роботі. До недоліків відносять високу початкову вартість і необхідність проведення бурових робіт.

Тепловий насос встановлюють в приміщенні – котельні. До нього підводять мережу електроживлення і труби.