Сьогодні все більше людей хочуть мати на своїй ділянці власну свердловину. Таке джерело володіє безліччю переваг. По-перше, забезпечує постійну подачу води незалежно від погодних умов, сезону, роботи центрального водопроводу. По-друге, вода зі свердловини корисна і чиста, а все завдяки природній фільтрації. По-третє, термін служби джерел досягає 50 років, чого вистачить не на одне покоління. Компанія “Юрський Горизонт” займається проектуванням свердловин будь-якої складності. Ми знаходимося на будівельному ринку вже більше 10 років і є лідерами надійності та якості!

Свердловинний кесон — найважливіший елемент автономного джерела води

Свердловинний кесон
Облаштування свердловин — досить складний і трудомісткий процес, що вимагає особливих навичок, знань і обладнання. Одним з найважливіших етапів організації автономної системи водопостачання є монтаж кесона. Але перш ніж розбирати як побудувати його власними руками потрібно зрозуміти що це таке і які його функції.

В регіонах з суворими зимами дуже важливо утеплювати трубопровід і забезпечити відповідні умови для роботи обладнання. Для цього його поміщають у спеціальну герметичну ємність, розташовану на глибині близько 2-х метрів. Цей простір і називається кесоном. Його розміри залежать від особливостей експлуатації, однак, потрібно враховувати при проектуванні те, що чим просторіша ця яма, тим легше буде в майбутньому проводити технічне обслуговування і при необхідності ремонт, а також заміну, розміщеного в ній обладнання.

В принципі можливо зробити свердловини і без кесона, але вони мають ряд серйозних недоліків:

  • при двотрубній конструкції буде дуже складно здійснити монтаж адаптера;
  • незручно обслуговувати насос та інше обладнання;
  • не вийде оперативно виявити протікання грунтових вод;
  • обмежений вибір насосів.

Кесон захищає не тільки від морозів, але і завдяки надійній гідроізоляції не дасть ґрунтовим водам дістатися до обладнання і зіпсувати його. Також тут можна розташувати гідроакумулятор, що заощадить корисну площу в будинку. А гарна шумоізоляція робить роботу насосної станції абсолютно безшумною. Крім того, ця ємність захищає від проникнення гризунів.

Компанія “Юрський Горизонт” пропонує висококваліфіковані послуги з облаштування свердловин будь-якої складності. Безцінний досвід наших співробітників у поєднанні з новітніми технологіями та сучасним обладнанням дозволяє нам реалізувати будь-які завдання. Більш докладно ознайомитися з цінами, політикою ціноутворення, а також переліком послуг можна на нашому сайті.

Види і особливості різних типів кесонів

В принципі, виготовляти цю ємність можна практично з будь-якого матеріалу, що має достатні гідроізоляційні і теплоізоляційні характеристики. Розглянемо найпопулярніші види кесона:

  • бетонний. До переваг — довговічність. До недоліків — складний монтаж, гігроскопічність, а значить необхідно зробити якісну гідроізоляцію. А через велику вагу, для таких конструкцій необхідний дуже міцний і надійний фундамент, що робить роботи дорогими;
  • цегляний. Даний варіант відрізняється хорошими експлуатаційними характеристиками. Цегла є досить міцним, економічним і довговічним матеріалом. Також до його переваг належить високі теплоізоляційні властивості, тому можна обійтися без додаткового утеплення конструкції. А ось недоліком є складність монтажу, так що звести такий кесон зможе тільки людина, яка має навички кладки;
  • металевий. Сьогодні це один з найбільш оптимальних варіантів. Міцний метал забезпечує надійний захист. Головні переваги металевої конструкції — простий монтаж, легкість, герметичність, довговічність. При правильних умовах експлуатації вона може прослужити до 50 років. Однак метал піддається корозії, тому необхідно покрити стінки ємності антикорозійним складом і потурбуватися про якісну гідроізоляцію;
  • пластиковий. Низька вага, гігроскопічність, стійкість до корозії, простий монтаж — головні плюси такого резервуара. Однак пластик має недостатню жорсткість, і компенсувати це можна за допомогою спеціальної заливки, а це підвищує вартість і так не дешевої конструкції;
  • з бетонних кілець. Цей варіант має безліч мінусів і використовується все рідше. Висока вага кілець ускладнює їх транспортування і встановлення. Також цей недолік може спровокувати просідання ґрунту. Ще один істотний мінус — вартість самих кілець. Крім того через чутливість бетону до вологи доведеться витратитися на якісну гідроізоляцію. А низькі теплоізоляційні властивості не виключає ймовірність промерзання, якщо на вулиці дуже сильні морози.

Який варіант обрати залежить від безлічі факторів, починаючи від підручних матеріалів, які є в наявності і закінчуючи матеріальним становищем.

Як побудувати кесон для свердловини самостійно?

Як
Технологія зведення різних типів кесона для свердловини своїми руками відрізняється, але підготовчі роботи аналогічні для всіх варіантів. Дуже важливо правильно розрахувати розміри резервуара, в принципі габарити можуть бути якими завгодно, але врахуйте чим просторіше камера тим вона зручніше, правда занадто громіздкі конструктори не вигідні матеріально. Глибина зазвичай становить близько 2х метрів. Кришка захисного резервуара повинна розташовуватися на висоті 20 см від рівня землі, тільки ємності з монолітного бетону йдуть врівень з грунтом. Завдяки тому, що горловина трохи виступає, виходить запобігти попадання всередину води з поверхні, наприклад, коли йде дощ, злива або тане сніг.

Кесон може бути кубічним або мати циліндричну форму. Останні користуються більшою популярністю. Діаметр камери залежить від встановленого в ній обладнання. Врахуйте, що при облаштуванні кесона для свердловини своїми руками в ній доведеться перебувати, коли будете проводити технічні або ремонтні роботи. Тому якщо резервуар менше 1м, то зробити це буде дуже проблематично. Занадто просторі ємності — економічно невигідні через велику витрату матеріалів.

Наступним кроком є риття котловану. Діаметр ями повинен бути на 20 більше майбутнього кесона, а отвір обхідної труби розташовується трохи збоку. Таким чином буде набагато зручніше поводити обслуговування. На трубу буде приварюватися гільза обсадної колони. Це дозволяє вберегти воду від стоків. Місце з’єднання кесона з обхідною колоною є одним з найбільш уразливих ділянок через різнорідність матеріалів, а в період весняного паводку на нього припадає максимальне навантаження. Якщо ж з’явиться тріщина — порушиться герметичність і стоки просочаться в резервуар. А гільза зроблена з того ж матеріалу, що і колона з’єднується з останньою за допомогою подвійного зварного шва. Це з’єднання дуже міцне і витримує значні навантаження.

Не забудьте викопати траншеї де буде прокладено водопровід і кабель. Глибина залягання водопровідних труб становить від 0,5 до 2 м. Їх входи розташовані збоку кесона. На дно ями необхідно засипати піщану подушку товщиною близько 10 см, далі йде 15-ти сантиметровий шар щебеню, а стіни покриваються шаром гідроізоляції. Подальша установка кесона для свердловини своїми руками залежать від типу захисної камери.

Цегляний кесон

Існує 2 варіанти облаштування резервуара з цього будівельного матеріалу. У першому випадку цегляна кладка впритул торкається стін ями. У другому ширина і довжина кесона буде менше котловану і між ними залишається невеликий простір. Останній спосіб кращий, оскільки дозволяє на 100% усунути всі порожнечі.

Під цегляну кладку обов’язково необхідно залити фундамент стрічкового типу трохи ширше майбутніх стінок ємності. Для цього потрібно вирити траншею глибиною 0,5 м по периметру ями. Далі насипаємо піщану подушку висотою близько 15 см і гарненько утрамбовуємо її. Потім, за бажанням, можна залити бетоном або засипати простір, що залишився цегляними уламками, щебенем і тоді заповнити вміст піщано-цементним розчином. Дайте конструкції вистоятися і укладіть зверху шар гідроізоляції. Це може бути руберойд, спеціальна плівка або інший відповідний матеріал.

Цегельну кладку необхідно починати з кута. За допомогою рівня і схилу зможете оцінити наскільки рівно лягатиме кожен новий ряд. В місцях де буде знаходитися вхід зовнішньої гілки водопостачання та кабелю встановлюємо спеціальні гільзи в цегляній стіні. Після того, як всі стінки резервуара будуть викладені можна приступати до опоряджувальних робіт — обштукатурюванню чи обробці гідроізоляційним складом.

Для монтажу герметичного дна необхідно встановити армуючий пояс на висоті 4-5 см і залити бетон за технологією. А ось якщо потреби в герметизації немає, то просто засипаємо його піском і щебенем. Як перекриття можна використовувати готову плиту з люком.

Бетонний кесон

Існують 2 типи таких резервуарів — монолітні та із залізобетонних кілець. Для першого кращою є прямокутна форма, оскільки для неї значно простіше звести опалубку. Обов’язковим кроком є гідрогеологічна оцінка дна. Якщо воно сухе, то достатньо лише дренажного шару, а от коли воно вологе, потурбуйтеся про надійну гідроізоляцію, щоб грунтові води не затопили кесон.

Існує 2 варіанти опалубки для бетонного кесона. Можна використовувати стіни котловану в якості зовнішньої опалубки. Для цього необхідно надійно закрити їх щільною плівкою, щоб бетон не просочився. Після йде монтаж арматури. В якості останнього можна використовувати готову будівельну сітку або зв’язати її із прутів самостійно. Якщо вирішили зробити сітку своїми руками, кріпіть елементи з кроком 30 см Розміщуємо арматуру усередині бетонного каркасу. Для внутрішніх стінок опалубки підійдуть дошки та плити ДСП. Ще можна зробити опалубку з дерев’яних щитів. Подвійні стінки опалубки дозволяють облаштувати дренажні пазухи, необхідні при високому заляганні ґрунтових вод. У цьому випадку також розміщуємо металеву арматуру по центру конструкції.

Щоб замішати бетон, знадобиться пісок, цемент і вода. Процес замішування складу дуже трудомісткий, тому краще орендувати бетономішалку. Вона значно спростить роботи, підвищить продуктивність і якість суміші. Щоб спростити процес заливання бетону можна спорудити спеціальний лоток з розрізаною вертикально водостічної труби.

Бетон заливається невеликими шарами. Кожен шар необхідно ущільнити за допомогою спеціального електроінструменту — глибинного вібратора. Якщо такого немає, то існує бюджетна альтернатива — арматура з ручками. Зробити такий інструмент можна самостійно. Щоб гарненько утрамбувати суміш різко занурюйте саморобний інструмент в бетонний шар, а виймайте як можна повільніше, похитуючи в різні сторони. Подібні дії необхідно здійснювати після заливки кожного нового шару. Це виштовхне рідину назовні, а сам бетон стане більш щільним.

Також дуже важлива правильна сушка. Протягом перших 5 діб необхідно підтримувати оптимальну вологість, інакше з’являться тріщини, що негативно позначиться на міцності і герметичності резервуара. Регулярно бризкайте конструкцію водою, якщо ж на вулиці спека, накривайте зверху вологою тканиною.

Опалубку можна демонтувати тільки через тиждень після заливки, але майте на увазі, що до фінішних робіт можна приступати лише через 28 днів! Останній етап — встановлення готової плити або заливка перекриття. Монтаж плити проходить набагато простіше, але коштує він дорожче. Щоб здійснити самостійне заливання перекриття, необхідно спочатку побудувати горизонтальну опалубку і залити бетон. Також не забувайте ущільнювати шари, зволожувати конструкцію і дати їй вистоятися протягом 4х тижнів.

Більш простим варіантом є камера з залізобетонних кілець. Для неї необхідно вирити циліндричну яму, далі на дно насипається дренажний шар, при необхідності можна залити бетоном для кращої гідроізоляції. Обов’язково покрийте поверхні кілець гідроізоляційним складом. Щоб опустити кільця в котлован необхідно орендувати спецтехніку. Обов’язково ретельно обробляємо скріпленням всі стики і укладаємо гідроізоляцію. Останнім кроком є монтаж плити перекриття.

Захисна камера з металу

Для виготовлення такої ємності краще всього використовувати нержавіючу сталь товщиною не менше 3 мм. Форма камери залежить від виду використовуваного матеріалу — листової або труба. Діаметр останньої повинен бути не менше 1250 мм. Найкраще використовувати цілісний шматок труби, оскільки в цьому випадку мінімум швів, а значить менше “вразливих” місць.

Всі металеві елементи необхідно ретельно очистити від іржі, а обхідну трубу тимчасово накриваємо пластиковою кришкою або слід заткнути дрантям, щоб у неї не потрапило сміття. Для чотирикутної ємності знадобляться листи металу і прути діаметром 10 мм. Викроюємо бічні стінки і дно з листів металу і вирізаємо в перших отвори під введення трубопроводу, а в останньому — під облогову трубу, з урахуванням розміру гільзи. Далі зварюємо стінки з дном, приварюємо всі гільзи, а також вварюємо горловину з труби діаметром 600 мм. Всі шви повинні бути подвійними, т. к. вони більш надійні.

Далі очищаємо всі шви від шлаку і гарненько покриваємо спеціальним захисним розчином. Аналогічно поступаємо з усією конструкцією з металу. Для більш надійного захисту рекомендується для зовнішньої сторони використовувати бітумну гідроізоляцію, а всередині покрити стінки грунтовкою і фарбувати. Готовий резервуар занурюємо в котлован за допомогою підйомного крана так, щоб обсадна труба потрапила у відповідну гільзу і обов’язково вирівнюємо по рівню. Перевіряємо конструкцію не ушкодилася вона і при необхідності відновлюємо гідроізоляційний шар.

Пластиковий кесон

У цьому випадку мова йде про готову ємність. Її необхідно просто занурити в котлован з урахуванням розташування технологічних отворів. Далі потрібно утеплити його стінки пінопластом і заповнити всі порожнечі бетонним або піщано-бетонним складом.

ТОВ “Юрський Горизонт” пропонує свої послуги з буріння та облаштування свердловин будь-яких розмірів і продуктивності. Наші фахівці проведуть геофізичні дослідження, займаються проектуванням та ремонтом вже існуючих свердловин. Ми використовуємо тільки сучасне обладнання, чітко дотримуємося технології і робимо все можливе, щоб кожен наш клієнт залишився задоволений співпрацею!

Вас цікавить як побудувати кесон для свердловини своїми руками??

Консультація і виїзд
на ділянку - безкоштовно

Залиште нам заявку