Облаштування водопостачання з артезіанської свердловини на присадибній ділянці чи дачі – складний процес, від правильності організації якого залежить довгостроковість використання джерела і якість води. Для мінімізації витрат всі роботи на місцевості починають тільки після отримання інформації про грунті та глибині залягання води.

Взаємозв’язок геології й способу буріння свердловини

Відмітка в 40-80 м – середній показник глибини залягання артезіанських вод на пологих ділянках. За умови того, що пробурити свердловину треба на території, що знаходиться на піднесеності, до середніх даних (по регіону або місцевості) слід додати висоту пагорба.

Роботи з облаштування свердловини на похилій ділянці належать до робіт підвищеної складності, адже для проведення бурових дій треба забезпечити стійкість бурової вишки й під’їзд машин.

Вибір оптимального місця для облаштування артезіанського джерела слід довірити фахівцям. Перш ніж почати роботи, необхідно:

 • вивчити геологію (будова грунту);
 • здійснити забір проб води для визначення відповідності їх санітарним нормам;
 • скласти кошторисно-проектну документацію на роботи.

Артезіанські води завжди скупчуються на третьому водоносному горизонті. Глибина залягання водоносного шару досягає 40-80 м. Через це простий ручний спосіб буріння тут не підходить, і без залучення спеціального устаткування добути воду з нижніх шарів буде неможливо.

Де повинна розташовуватися свердловина на ділянці - процес визначення місця бурінняЗалежно від місцевості та структури грунту може бути віддано перевагу одному з найбільш відповідних способів:

Обертального (роторного). Подібний метод буріння застосовується при заляганні водоносного шару на невеликій глибині.

 1. Колонкових. Цей спосіб є найкращим серед усіх застосовуваних для глибинного буріння. Грунт зрізається обертається колонкової трубою, оснащеною буровою коронкою. Зруйнована порода виноситься на поверхню силою повітря або за допомогою промивного розчину.
 2. Виготовлення свердловин для подачі в будинок артезіанської води особливо не витратним і простим у виконанні ударним способом (що дозволяє руйнувати породи силою падаючого бурового снаряда) неможливо.

Від глибини розташування водоносного шару в грунті, геології та відстані до джерела артезіанської води залежить вартість підготовчих робіт, буріння та облаштування свердловини, а також подальшого її обслуговування.

Правила визначення оптимального місця для буріння

Найбільшу складність представляє визначення найкращого місця для буріння свердловини. Виявити оптимальне місце розташування майбутньої свердловини на ділянці можна декількома способами. Серед них розвідка родовища і народні прикмети, здатні вказати на близькість води.

До професійних способам визначення відстані до водоносного шару відносять:

 1. Метод електричного зондування.
 2. Сейсмічну розвідку.
 3. Пробне буріння розвідувальних виробок.

Народні способи визначення водоносного шару застосовні більшою мірою в ситуаціях, коли вибір потрібно здійснити для закладки абіссинських колодязів і буріння свердловин другого шару, вода з яких, як правило, придатна для поливу й обслуговування будинків на присадибних ділянках.

Індикаторами наявності водоносних жил є вологолюбні рослини, такі як кропива, щавель або очерет, а також добре розвиваються дерева зі стрижневидним корінням. Знайти воду на схилах зі слабкою рослинністю, можна за допомогою біолокаційних рамок.

Вимоги до розташування колодязя

При виборі місця для будівництва артезіанського колодязя треба враховувати близькість септиків або конструкцій, які можуть стати причиною забруднення. Мінімальна відстань свердловини для питної води від традиційних вигрібних ям або силосних куп повинна складати не менше 15 м. Таке ж проміжку бажано дотриматися і відносно свинарника, курника або хліва. Якщо над ділянкою проходить лінія електропередач, то бурити під нею не стане жодна компанія.

Де повинна розташовуватися свердловина на ділянці - процес визначення місця бурінняПопри існуючу думку про те, що свердловину можна розташувати прямо у будинку (з метою економії місця і засобів на облаштування кесона або захисного укриття), не варто забувати про те, що споруда через деякий час зажадає проведення ревізії. Цей процес не можна назвати чистим, і тому краще облаштовувати вузол на деякій відстані від підвалів і фундаментів будинків. При цьому над колодязем можна без побоювання розташувати тимчасові будови: теплиці, шатри або сараї для зберігання дрів або інвентаря.

Що стосується процедури проведення бурових робіт, то тут украй важливо розуміти й те, що для безпеки фахівців компанії треба забезпечити відстань в 5-10 м від підземних міських комунікацій (газопроводів, оптоволоконних ліній, електричних кабелів). Тим паче, що дозволи на буріння й облаштування свердловини в подібних умовах отримати не вдасться.

Ефективна глибина буріння

Глибина буріння свердловини може бути попередньо розрахована при проведенні геолого-розвідувальних робіт. Але точне місцезнаходження водоносного артезіанського шару можна дізнатися тільки після проведення розкопок. Пробурити артезіанську свердловину за запитом клієнта «неглибоко» або «тільки для поливу дачі» неможливо.

На ділянці з сильно порізаним рельєфом проводити роботи бажано в середніх точках схилів. Свердловини в низині можуть піддаватися затопленню, що призведе до потреби в частому обслуговуванні кесона.

Довірити проектування і розробку родовища артезіанської води для якісного водопостачання будинку або дачі слід фахівцям. Компанія «Юрський горизонт» надає послуги населенню понад 10 років. Нам довіряють замовники з 12 регіонів України, адже наші пріоритети – доступна вартість послуг зі створення артезіанських свердловин і гарантія на проведені роботи.

Дозвіл на буріння свердловин

Будівництво глибинних (артезіанських) свердловин на території України можливе за наявності дозволів на здобич води. Отримати документи може будь-який громадянин, що виявив бажання стати власником системи автономного водопостачання.

Процедура отримання дозвільної документації припускає отримання паспорта, в якому містяться:

 • технічні дані свердловини (на підставі конструкції й інструкцій до устаткування);
 • дата буріння;
 • дані про продуктивність (дебіті) споруди;
 • місцерозташування колодязя.

Видати документ може компанія, яка має право на виробництво геолого-розвідувальних і бурових робіт. Свої дані організація-підрядник в обов’язковому порядку вказує в паспорті.

Вас цікавить де повинна розташовуватися свердловина на ділянці – процес визначення місця буріння?

Консультація і виїзд
на ділянку - безкоштовно

Залиште нам заявку