У заміських будинках і котеджах рідко є централізоване водопостачання. Найчастіше – це свердловина, а вона вимагає правильного догляду, особливо взимку.

Утеплення свердловини в зимовий період – введення

Для початку треба визначити, з якою періодичністю експлуатується свердловина. Коли в будинку живуть цілий рік, то і тиск в трубах буде постійним. Але вода потрапляє у водопровід тільки коли їй користуються, тому не можна виключати замерзання. При використанні свердловини тільки влітку, на решту часу проводиться консервація, рідина повністю зливається, а сама установка консервується. Ще один варіант – це проживання в зимовий і літній період, але нерегулярно. В цьому випадку треба подумати про установку електрокабеля.

Як утеплити свердловину взимку і не залишитися без води

Існує кілька способів утеплення:

 • установка кесона;
 • спосіб “труба в трубі”;
 • теплий кабель.

Кесон може мати форму квадрата або циліндра і служить для того, щоб вивести обсадну трубу. Його намагаються встановити на глибині, яка нижче шару, що промерзає. Кесон не тільки зберігає в теплі насосне і електротехнічне обладнання свердловини, а й забезпечує до нього зручний доступ. Всередині пластикового корпусу також прокладається шар теплоізоляції.

Процес утеплення свердловини на зиму і чому це важливо робитиТеплоізоляція мінватою або пінопластом – це пасивний захист, а використання електрокабелю відноситься до активної. Його прокладка проводиться кількома методами:

 • всередині водопроводу;
 • зовні труби, яка вимагає обігріву.

У першому випадку треба подбати про дотримання санітарних норм. У другому укладання може здійснюватися по-різному. Наприклад, уздовж поверхні або по спіралі. Основний недолік – необхідність постійного електропостачання.

Дуже важливо утеплити підводку труб до будинку. Робити це не потрібно тільки тоді, коли водопровід розташований нижче глибини промерзання грунту, проте це велика рідкість. Зазвичай застосовують мінеральну вату, пінопласт або пінополіуретан.

Колодязь утеплюється такими ж методами, що і труби. Важливо зробити все, щоб система водопостачання продовжувала функціонувати, незважаючи на температуру повітря.

Важливість утеплення свердловини та колодязя на зиму

Застосування утеплення важливо тому, що в іншому випадку труби можуть лопнути і буде потрібно більш трудомісткий і дорогий ремонт. А робити це в холодну пору року ніхто не буде. Тому, якщо не подбати про захист заздалегідь, можна на зиму залишитися без води.

Невідкладні заходи при замерзанні свердловини

При виявленні проблем з поданням води в зимовий період перше, що треба зробити користувачеві свердловини, – це переконатися в тому, що вода не замерзла. І якщо найгірші побоювання підтвердилися, то слід якнайскоріше вжити заходи для порятунку устаткування і системи в цілому.

Серед усіх процедур, які допоможуть швидко усунути проблему, що утворилася, фахівці компаній, що роблять послуги з виготовлення й обслуговування глибинних свердловин і колодязів, називають екстрене прогрівання.

Для проведення маніпуляції усунення пробки знадобиться окріп і:

 • металева трубка діаметром близько 1 см;
 • гумовий шланг або патрубок;
 • воронка.

Технічна сторона розв’язання проблеми полягає в наступному. З вищеперелічених елементів збирають конструкцію, що складається з металевої трубки й воронки, сполучених між собою гнучким шлангом. У воронку подають гарячу воду, яка повинна розчинити пробку усередині водовода.

Якщо заходи не принесли результату, то, швидше за все, проблема криється в замерзлих трубах. Металеві труби можна спробувати прогріти за допомогою окропу, а ось пластикові доведеться міняти. При неможливості усунути проблему самостійно, треба зв’язатися з фахівцями компаній, які займаються виготовленням, ремонтом і обслуговуванням водозабірних вузлів.

На крок вперед, або як уникнути проблем

Обустройство скважиныУникнути більшості проблем, що виникають в осінньо-зимовий період у власників свердловин, дозволить правильна підготовка колодязя. У регіонах з холодними зимами запобігти замерзанню води дозволить кесон. Пристрій є котлованом, що герметично закривається, облаштованим навколо ствола водопроводу. Не так давно для облаштування кесонів застосовувався метал, але все частіше сьогодні перевага віддається пластику.

Згідно з технічними вимогами, глибина приямка має бути більше глибини промерзання грунту (звичайно це біля 2-х метрів). Облаштування пристосування робиться разом з роботами з монтажу труб. Попри те, що це впливає на вартість робіт, наявність кесона дозволяє завжди тримати оголовок свердловини в умовах плюсової температури й гарантують працездатність системи в цілому.

У регіонах, де зими не бувають занадто холодними кесони частенько виконують лише функцію захисту від грунтових вод. І тому для забезпечення належних температурних умов застосовують короби й надбудови над землею. У ящик, який створюється з метою забезпечення плюсової температури, обов’язково укладають утеплювач. Також для в якості додаткової гарантії створення і підтримки працездатності свердловини застосовують спеціальний нагрівальний кабель, працюючий від електричної мережі.

Які матеріали використовувати для утеплення?

Підбір матеріалів обумовлений перш за все кліматом. Якщо він теплий, то для утеплення досить обладнати дерев’яний короб. Його розмір повинен трохи перевищувати оголовок конструкції. Ємність потрібно заповнити природними матеріалами:

 • тирсою;
 • сухим листям;
 • торфом;
 • соломою.

Мінімальна температура повітря, при якій не виникне промерзання, становить -10-12 градусів. Якщо стовпчик термометра опускається нижче, треба звернутися до сучасних теплоізоляційним матеріалами:

 • мінвати;
 • поролону;
 • пінопласту і пінополіуретану.

Вони легко розміщуються по всій глибині кесона або короба навколо крана.

Вас цікавить процес утеплення свердловини на зиму і чому це важливо робити?

Консультація і виїзд
на ділянку - безкоштовно

Залиште нам заявку