Свердловини на воду дозволяють вирішити питання водопостачання приватних домоволодінь та промислових об’єктів, де з низки причин не може бути проведене централізоване водопостачання. Виготовлення колодязів великої глибини – складний та трудомісткий процес. У ході проведення робіт виконавці повинні не тільки правильно підібрати обладнання та з точністю виконати бурові роботи, а й провести низку додаткових робіт, які гарантують безперебійну подачу чистої води.
Обв'язування свердловини на воду

Обв’язування та її завдання

Виготовлення свердловин на воду не обходиться без облаштування обв’язування. Процедура включає підключення занурювальних або поверхневих електричних насосів і монтаж захисних інженерних споруд.

У переліку основних завдань, які вирішуються в ході обв’язування, зазначають:

  • підбір та встановлення насосного обладнання;
  • підготовку системи до безперебійної подачі води;
  • виготовлення захисних споруд оптимального формату.

Пошук потрібного обладнання проводиться з урахуванням потреб споживачів та дебіту свердловини. Важливо зуміти підібрати насос, який зможе підняти на поверхню задану кількість рідини та забезпечити її безперебійну подачу споживачам. Установка устаткування, що подає, повинна проводитися з урахуванням конструктивних особливостей свердловини, її розмірів та формату.

Принципова схема водопостачання

Система, що дозволяє живити приватне домоволодіння або забезпечити водою з артезіанської свердловини промисловий об’єкт, включає кілька конструктивних елементів. Незалежно від типу, водозабірний вузол має:

  • електричний насос;
  • трубопровід;
  • автоматичні регулятори та прилади для керування процесом водопостачання;
  • резервуар чи приміщення для устаткування.

Встановлення обладнання проводиться з урахуванням проектної документації. У ній мають бути відображені та детально опрацьовані всі основні критерії, які можуть вплинути на працездатність вузла, тривалість експлуатації та безаварійної роботи свердловини та якість води, яку отримуватиме кінцевий споживач.

Обв'язування свердловини на воду

Типи та види обв’язування

Компанії, що займаються виготовленням глибинних колодязів, можуть запропонувати клієнтам три варіанти обв’язування гирла водопровідної свердловини. До доступних методик входять:

  • приямок;
  • кесон;
  • адаптер.

Кожен із названих форматів має ряд переваг та недоліків, відрізняється за вартістю витрат на матеріали та експлуатаційними характеристиками.

Свердловини, обладнані приямком та кесоном здатні працювати цілий рік. Водозабірні вузли, оснащені адаптером, особливо ті, що височіють над землею, вважаються «літніми» варіантами. Але такий варіант обв’язування вважається найзручнішим в обслуговуванні. Причиною цього є необхідність проведення земляних робіт у разі виникнення аварійної ситуації, перебоїв з водопостачанням або проведенням планового технічного обслуговування вузла.

Приямок

Найбільш простим і дешевим варіантом захисної споруди над глибинною криницею вважається приямок. Для виготовлення конструкції нерідко використовують колодязні кільця. Також приямок може бути викладений цеглою або виготовлений заливкою бетону з використанням опалубки. Дно захисної споруди завжди викладається каменем, гравієм та дрібним каменем.

Для ізоляції споруди, яка покликана забезпечити захист оголовка свердловини від проникнення ґрунтових та стічних вод, використовується руберойд та гідроізоляційні матеріали. Приямок може бути доповнений наземною спорудою, наявність якої передбачає забезпечення додаткового захисту труб та оголовка від промерзання.

Виготовити конструкцію можна самостійно. Ціна споруди буде нижчою, ніж обв’язування у форматі кесона. Недоліком такого способу є неможливість досягти герметичності конструкції. Це може спричинити забруднення свердловини, погіршення якості води та виходу з ладу насосного обладнання та фільтрів.
Обв'язування свердловини на воду

Свердловини з кесоном

Водозабірний вузол з кесоном є системою, укомплектованою готовим герметичним коробом. Він може бути виготовлений із металу або пластику. Кесон має люк, через який можна дістатися обладнання. Ємності випускаються у різних розмірах. Сьогодні можна купити бак, в який може вміститися людина. Пристрій також можна виготовити своїми руками з листової сталі, а можна замовити в магазинах, які торгують комплектуючими артезіанських свердловин.

Готова конструкція встановлюється у підготовлений котлован. Встановлення слід виконувати з дотриманням вимог санітарної безпеки. Бажано встановити люк над поверхнею ґрунту на 30-40 см. За потреби над кесоном обладнується надземна споруда. Тільки в цьому випадку пристрій повністю зможе гарантувати відсутність стічних або грунтових вод у питній криниці.

Котлован довкола захисної споруди рекомендується засипати піском. Цей матеріал має високі фільтруючі властивості і затримує нечистоти.

Трудовитрати на встановлення будь-якого виду кесона набагато менші, ніж заливка приямка. Крім того, готовий резервуар забезпечує герметичність конструкції та гарантує отримання чистої води без домішок та токсинів.

Свердловини з адаптером

Водозабірні вузли, обладнані адаптером, бувають двох різновидів. У першому випадку оголовок обсадної колони видніється над землею, а в другому знаходиться під шаром грунту, а на поверхню виходить тільки труба, що виводить воду.

Адаптер має просту конструкцію, що складається із 2-х елементів. Нерухома частина встановлюється на обсадну трубу, тоді як рухому частину з’єднують зі свердловинним насосом, що піднімає воду з глибини.

Установка адаптера класичним способом, коли конструкція знаходиться нарівні із землею, проводиться в ході підготовки водозабірної споруди до пусконалагоджувальних робіт. Те, що артезіанська свердловина буде обладнана адаптером, зазначається у проектній документації. Від цього критерію залежить сезонність роботи системи, підбір насоса та формат самої свердловини.

Незважаючи на простоту споруди та скорочення витрат на облаштування, не варто забувати, що свердловину без приямка чи кесону неможливо буде використовувати під час промерзання ґрунту. І саме це впливає на малу популярність такого способу обв’язування глибинних колодязів, призначених для видобутку чистої артезіанської води.
Обв'язування свердловини на воду

Підключення та обв’язування гідроакумулятора

Подача води споживачеві проводиться за допомогою глибинного насоса. Його тип і формат, потужність та продуктивність підбирають фахівці, які займаються розвідувальними роботами та підготовкою технічної документації.

Забезпечити безперебійну подачу води до будинку чи промислового об’єкту дозволяє спеціальне обладнання. До цієї категорії відносять гідроакумулятор. За допомогою цього пристрою у водопровідній мережі створюється і підтримується певний тиск. Для отримання даних про стан системи використовується вимірювальна апаратура та автоматичні пристрої, що відповідають за процес увімкнення та вимкнення насоса.

Схема підключення гідроакумулятора до системи залежить від вибраного формату. На основі конструктивних особливостей виділяють спосіб підключення з п’ятививідним штуцером і варіант без нього. Вибір оптимального формату найкраще довірити фахівцям. Тільки їм під силу зробити розрахунки та мінімізувати витрати матеріалу на створення водопровідної мережі.

Вибір обв’язування: нюанси процесу

При виборі обв’язки варто звернути увагу на час, який знадобиться на обладнання захисної споруди та вартість робіт. Також варто оцінити простоту доступу до вузлів водопровідної магістралі (обсадних колон, оголовка, вимірювальних приладів, а також до свердловинного насоса).

Найчастіше ідеальним варіантом обв’язки глибинних колодязів виготовлення використання кесонів. Цей формат дозволяє використовувати свердловину цілий рік, захищає її від попадання стічних та ґрунтових вод та максимально полегшує процес монтажу захисної споруди.

Підготовку проєкту, буріння свердловин та їх обслуговування (включаючи проведення комплексної діагностики та ремонту) в Україні здійснює компанія «Юрський обрій». Фахівці допоможуть швидко підібрати найбільш оптимальний варіант облаштування водозабірного вузла, а також виконають роботи у мінімально короткі терміни з дотриманням усіх вимог виробничого процесу. Консультації можна отримати у телефонному режимі.

Вас цікавить обв’язування свердловини на воду?

Консультація і виїзд
на ділянку - безкоштовно

Залиште нам заявку