Свердловина – гідротехнічна споруда, що являє собою надійне джерело отримання якісної води в умовах відсутності центрального водопостачання. Попри те, що експлуатаційний термін свердловин досить високий, фахівці настійно рекомендують здійснювати профілактичні огляди пристрою, а при необхідності проводити ремонти з рекомендованою періодичністю.

Практичне спостереження за функціонуванням діючих свердловин дозволило виявити достатню кількість факторів, що впливають на зниження рівня продуктивності свердловини, слідом за яким вона може повністю вийти з ладу. Знижений дебіт свердловин – найпоширеніший ознака, помітивши який слід негайно проводити ремонтні роботи.

Що таке дебіт свердловини на воду

Причини зниження дебіту свердловинДебіт свердловини по суті являє собою продуктивність свердловини. Він вказує на швидкість і кількість подачі води.

Для повноцінного забезпечення водопостачанням конкретного об’єкта спочатку визначається дебіт свердловини. На підставі отриманого показника проводяться розрахунки, спираючись на результати яких вдається правильно підібрати насосне обладнання з урахуванням необхідної потужності.

В окремих випадках фахівці можуть констатувати маленький дебіт свердловини, що тягне за собою зменшення загального обсягу закачується води. Попередити такі небажані обставини вдається, якщо чітко розуміти, від чого залежить дебіт свердловини, які обставини провокують зменшення його показників.

Що треба знати про продуктивність свердловини

На сайтах компаній, що займаються проектуванням, облаштуванням і обслуговуванням колодязів різних типів, можна знайти інформацію про те, що глибинна свердловина, облаштована з метою здобичі артезіанської води, може безперебійно забезпечувати вологою декілька споживачів упродовж півстоліття. Ця інформація носить ознайомлювальний і навіть рекламний характер і не дає повної картини для більшості клієнтів.

Причини зниження дебіту свердловинРоблячи розрахунки за визначенням терміну експлуатації й продуктивності споруди, обов’язково треба брати до уваги критерії водоспоживання і потреби у воді як такій. За правилами виміри дебіту свердловини роблять в динаміці й з поправками на чисельність споживачів і якісний склад грунту. За відсутності зовнішніх негативних чинників, зниження дебіту або зменшення тиску води – сигнал про те, що свердловині потрібна ревізія.

Експертні розрахунки показують, що більшість водозабірних систем, облаштованих на піщаниках, дозволяють подавати до 1 м3 рідини в годину, тоді як свердловини в глинистих породах забезпечують споживача 2,5-3 м3 артезіанської води.

Важливу роль в розрахунках має облік місця розташування майбутнього колодязя. Як показує практика, в регіонах з повноводними річками є вірогідність отримання до 6 м3 в годину, тоді як в південних районах особливо в посушливі роки дебіт може падати на 20-30% від номінальних показників.

Разом з природними можливостями підземних річок, важливе значення мають технічні характеристики насосів. Саме від цих показників залежить тиск води й продуктивність вузла, і тому при проектуванні та підборі елементу треба брати до уваги глибину свердловини й відстань до дзеркала води. Помилки в підборі насосного устаткування часто стають причиною зниження кількості води, а також ведуть до швидкого виходу з ладу усіх вузлів складної системи автономного водопостачання.

Істинну картину запасів води та тривалості роботи свердловини можна отримати тільки зіставивши наявні дані з нормативними значеннями, а також підібравши устаткування, що максимально повно відповідає вимогам продуктивності.

Причини зниження дебіту свердловин

В якості основних причин падіння дебіту свердловини розглядають:

  • кольматаж (Перфораційні осередку фільтрів, отвори, зазори піддаються хімічному заростання, заповнення. В таких випадках внутрішній простір труби значно зменшується. Швидкість розвитку кольматажу залежить, перш за все, від складу води, від присутніх в ній хімічних елементів, тому при проведенні розрахунків результати лабораторних проб води повинні обов’язково враховуватися);
  • замулювання, механічне засмічення (Всі зазори, щілини, отвори засмічуються піском або частинками грунту. Фахівці, враховуючи особливості грунту, повинні правильно облаштувати обсипання);
  • замулювання через тривалих перерв в експлуатації;
  • недостатній обсяг води через буріння декількох свердловин на невеликій відстані один від одного, за умови, що місце буріння характеризується малопотужним водним шаром.

Що робити, якщо Ви помітили зниження дебіту свердловини?

Причини зниження дебіту свердловинЯкщо виникають ознаки, що вказують на зниження водного дебіту, рекомендується звернутися за допомогою до фахівців. Тільки вони здатні виявити причини, що провокують проблему, розробити заходи на швидке її усунення.

Фахівці ТОВ “Юрський Горизонт” мають багатий багажем професійних знань, підкріплених тривалим практичним досвідом. Вони зможуть встановити відповідність продуктивності насоса щодо дебіту свердловини. Не допускається, щоб продуктивність насоса була вище або нижче рекомендованої, оскільки така невідповідність провокує збільшення швидкості фільтрації.

Також фахівці ТОВ “Юрський Горизонт” визначать оптимальний рівень занурення насоса. Надмірне занурення на дно здатне спровокувати прискорення вимивання частинок, слідом за цим руйнується конус фільтрації, виникає необхідність надалі ще глибше занурювати насос. В результаті спостерігається циклічність процесу, що тягне за собою негативні наслідки.

Якщо буріння свердловини і її подальше технічне обслуговування доручити справжнім професіоналам, проблем з локальним водопостачанням не буде.

Вас цікавить причини зниження дебіту свердловин?

Консультація і виїзд
на ділянку - безкоштовно

Залиште нам заявку