Автономна свердловина для багатьох не розкіш, а необхідність, адже досі деякі власники приватних будинків не можуть здійснити підключення до центрального водопроводу! Крім того, власне джерело дозволяє здобути незалежність — забезпечується постійна подача води незалежно від роботи центрального водопроводу, можна не боятися, що вас оштрафують за полив городу. Компанія “Юрський Горизонт” пропонує якісні послуги з облаштування свердловин. Ми знаємо наскільки важлива автономія для мешканців та підприємств і готові реалізувати проекти будь-якої складності в максимально стислі терміни.

Навіщо потрібен кесон для свердловин?

Кесон для свердловин
Кесон є найважливішою складовою будь-якої свердловини, особливо якщо ви хочете, щоб вона функціонувала в будь-який час року. Мало тільки пробурити свердловину, необхідно також забезпечити підведення води в будинок. Однак якщо трубопровід буде знаходитися на поверхні або занадто близько до неї, то з настанням морозів вода просто замерзне і навіть може розірвати труби. Так і помпа, а також інше обладнання необхідно розміщувати так, щоб воно не замерзало, адже зниження температури негативно позначаються на його експлуатації та може призвести до швидкого виходу з ладу.

Є кілька способів розв’язувати дану проблему. Можна забезпечити водопровід системою активного обігріву або розташувати на глибині, де земля не промерзає. Перший варіант дорогий, а ось встановити кесон на свердловину нижче рівня промерзання грунту (зазвичай досить 2 м) є досить ефективним і економічно вигідним. По суті мова йде про спеціальну утеплену місткість, де розміщують фільтри, контрольні прилади, автоматику та розширювальний бак.

Використання свердловинного кесона має ряд переваг:

 • завдяки герметичності, можна не переживати що ґрунтові води доберуться до обладнання і зіпсують його;
 • виключає замерзання води в трубопроводі та установок, а отже користуватися свердловиною можна круглий рік;
 • гарна шумоізоляція робить роботу помпи та інших установок, абсолютно безшумною;
 • економія корисної площі житла, адже всередині кесона вийде розташувати не тільки помпа, але і, наприклад, гідроакумулятор;
 • забезпечує захист від гризунів, комах і сміття.

ТОВ “Юрський Горизонт” займається професійним бурінням і облаштуванням свердловин. Наші фахівці використовують сучасне обладнання і чітко дотримуються технології, що дозволяє робити якісні та довговічні автономні джерела води. Вартість бурових робіт залежить від безлічі факторів — параметрів ґрунту, глибини залягання вод, типу конструкції та використовуваних матеріалів.

Особливості різних видів свердловинних кесонів

Побудувати цю вмістилище можна з будь-якого матеріалу, здатного забезпечити герметичність конструкції. Таким чином кесони діляться на наступні типи:

 • пластикові. Легка конструкція відрізняється простим монтажем пластикового кесона. Однак даний матеріал недостатньо міцний, тому такий резервуар потребує додаткового зміцненні. Це можна зробити за допомогою спеціальної заливки. Також до недоліків відноситься висока вартість і недовговічність;
 • бетонні. Існує 2 варіанти таких резервуарів — монолітний і з використанням бетонних кілець. Бетон чутливий до вологи, тому потребує надійної гідроізоляції. Другий недолік — висока вага, а значить потрібно потурбуватися про надійний і міцний фундамент. Та й теплоізоляційні властивості бетонних конструкцій досить низькі. Кільця проблематично доставити т. к. для цього знадобиться спеціальна техніка. Через всі перераховані мінуси бетонні конструкції втратили колишню популярність і використовуються все рідше;
 • цегляні. Цей параметр часто використовується завдяки низці переваг — хороші теплоізоляційні властивості цегли дозволяють обходитися без додаткового утеплення. Також до плюсів конструкції слід віднести довговічність, економічність і міцність. Але здійснити монтаж самостійно зможе тільки людина, яка має навички в кладці;
 • металеві. Один з найпоширеніших видів. Міцність, довговічність, герметичність — головні властивості, якими володіє такий кесон. Але врахуйте, метал піддається корозії і боїться підвищеної вологи, тому таку конструкцію необхідно покрити антикорозійним складом.

Який саме варіант обрати залежить від ряду факторів, про які й поговоримо нижче.

Як правильно вибрати тип кесона?

Кесон
Грамотно підібраний кесон є запорукою ефективного функціонування свердловини та комфорту. Врахуйте, доведеться залазити в цей резервуар, щоб проводити технічне обслуговування і ремонтні роботи, якщо обладнання вийде з ладу. Тому дуже важливо правильно підібрати розміри конструкції. Якщо діаметр або площа цієї камери буде менше одного квадрата, то здійснювати ремонтні роботи буде дуже проблематично. Але занадто просторі конструкції вимагають великих витрат. Тому обсяг кесона залежить від встановленого в ньому обладнання. Чим більше установки, тим більш просторим повинен бути резервуар.

Ще один важливий параметр — форма камери. Циліндричні моделі мають наступні переваги. На їх стінки виявляється менший тиск з боку ґрунту. Крім того, якщо мова йде про металеві камери цілісна труба підходить більше через відсутність швів, а значить вона більш надійна, адже саме місця стиків є найбільш вразливими та можуть потекти. Кубічні конструкції повинні мати велику товщину стінок, також для їх виготовлення знадобиться більше часу і матеріалів. Але з іншого боку вони більш місткі, що дозволяє розмістити більш габаритне обладнання. Також врахуйте, що кришка кесона повинна трохи виступати, це запобігатиме потраплянню всередину дощових вод.

Ще тип місткості залежить від матеріального становища. Найбільш дешевою є конструкція з цегли зроблена власними руками. Крім того, через непогані теплоізоляційні властивості матеріалу можна обійтися без додаткового утеплення. Але монтаж цегляного кесона є процесом досить складним і тривалим.

Облаштування камери

Встановлення будь-якого типу камери починається з риття котловану. Глибина ями залежить від рівня промерзання грунту, але зазвичай досить 2х метрів, діаметр або довжина і ширина (в залежності від форми конструкції) повинні бути мінімум на 15 см більше габаритів самої ємності.

Наступним етапом є облаштування дна:

 1. Розгладжуємо грунт посипаємо шаром піску заввишки 10 см.
 2. Наступним йде шар гравію 15 см.
 3. Щоб надати конструкції жорсткість, укладаємо металевий каркас.
 4. Заливаємо бетоном.

Перші дні бетонну конструкцію необхідно добре зволожувати інакше можлива поява тріщин через надто інтенсивне випаровування вологи. Після її повного висихання можна встановлювати резервуар. Якщо дно ями не сиріє, можна обійтися тільки піщано-гравійною подушкою, яка буде вбирати в себе вологу.

Встановлення готової камери

Встановлення готової камериСьогодні вибору споживачів представлені готові металеві та пластикові кесони. Головним достоїнством таких конструкцій є простий монтаж, який полягає в тому, щоб помістити ємність в котлован. Такі камери мають спеціальні технологічні отвори — під вихід обсадної труби і трубопроводу. Під час монтажу готового кесона необхідно ретельно стежити, щоб вони потрапили в потрібні місця.

Ще один момент на який треба звернути увагу — розташування і висота обсадної труби. Щоб було простіше надіти на обсадку камеру необхідно, щоб перша виступала на метр, також бажано щоб її вихід розміщувався не строго в центрі камери, а трохи збоку. Таким чином в кесоні буде більше вільного місця і набагато простіше вийде проводити технічне обслуговування обладнання. Крім того, завдяки такому розташуванню зможете додатково розмістити в камері різні установки, наприклад, гідроакумулятор.

Для монтажу металевої конструкції потрібен підйомний кран, мала ж вага пластикових варіантів дозволяє провести всі роботи самостійно, без залучення спецтехніки. Під час встановлення кесона необхідно ретельно стежити за перпендикулярністю положення труби до основи. Не забудьте закрити отвір обсадної труби пластиковою кришкою або заткнути дрантям, щоб під час монтажу в неї не потрапило різне сміття, пил і бруд, які негативно позначаться на якості води.

Далі проводимо герметизацію. У випадку з монтажем металевого кесона для свердловини приварюють гільзу і обсадних труб. Врахуйте, що зварювальний шов повинен бути подвійним. Він більш надійний і забезпечить кращу герметизацію. Для пластикових кесонів обробляємо місця стиків піною. Обов’язково проводимо герметизацію ділянок введення трубопроводу і силового кабелю.

Після встановлення камери потрібно надійно зафіксувати її. Це можна зробити кількома способами. Деякі моделі готових кесонів мають спеціальні порожнини, які необхідно заповнити бетоном. Також залишається вільний простір між камерою і стінками котловану його можна заповнити землею. Однак, якщо грунтові води розташовані близько до поверхні, то краще заповнити цей простір армованим бетоном. Це запобіжить “спливанню” резервуара і зробить конструкцію більш міцною. Особливо дана процедура актуальна для пластикових моделей. І не поспішайте встановлювати насосне обладнання, дочекайтеся, щоб бетон повністю засох.

Як зробити кесон самостійно?

Готові камери мають безліч переваг, але в них є один істотний недолік — висока вартість. Тому якщо бюджет дуже обмежений можна спорудити таку конструкцію самостійно.

Незалежно від того використовуватиметься пластиковий, бетонний або металевий резервуар всі роботи починаються з риття котловану, облаштування дна і проходять аналогічно.

Монтаж бетонного кесона складається з наступних етапів:

 • встановлення опалубки. Вона буває подвійною, складається з дерев’яних щитів або ж в якості зовнішньої сторони може виступати безпосередньо стіна котловану. Перший варіант кращий, тому що в цьому випадку вийде облаштувати дренажні пазухи, що сприяють відведенню ґрунтових вод, що залягають близько до поверхні. Другий більш простий і економічний, т. к. на нього знадобиться в 2 рази менше матеріалу. У другому випадку обов’язково накрийте всі стінки котловану міцною плівкою, щоб запобігти просочуванню води з бетону;
 • монтаж арматури в середину опалубки. Для цього підійде будівельна металева сітка. Якщо такої немає, її можна зв’язати самостійно. Достатній розмір 30 см;
 • заливка бетону. Склад слід заливати шарами, при цьому обов’язково ущільнювати кожен новий пласт. Краще всього використовувати для цієї мети спеціальний електричний глибинний вібратор. Але таке обладнання коштує дорого, тому якщо такого немає, можна замінити його бюджетною альтернативою — зробити штир з ручками. Різко вставляємо саморобний інструмент в бетонний шар і поступово витягуємо, плавно похитуючи з боку в бік;
 • сушка. Перші 3-5 днів необхідно бетонну конструкцію регулярно зволожувати, оскільки волога з неї інтенсивніше випаровується, а це може привести до появи тріщин. Якщо на вулиці дуже жарко — накрийте поверхню вологою ганчіркою. Опалубку можна зняти через тиждень, а подальші роботи проводити тільки через 28 днів;
 • встановлення перекриття. Його можна залити самостійно з того ж бетону або встановити готову плиту з люком.

Ще можна зробити кесон із залізобетонних кілець. В готову яму циліндричної форми занурюють кільця, попередньо вкриті гідроізоляційним розчином. На всі шви необхідно нанести спеціальний скріплюючий склад і також провести роботи з гідроізоляції. І на завершення здійснюється монтаж перекриття.

Ще один варіант кесона, який можна зробити самостійно — цегляний. Для нього знадобиться простий стрічковий фундамент. Риємо траншею глибиною 0,5 м, шириною трохи більше майбутньої кладки і засипаємо дно шаром піску, а також гравію. Гарненько утрамбовуємо піщано-гравійну подушку. Можна простір, що залишився залити бетоном, але це більш дорогий варіант, тому якщо є шматки цегли, щебінь, то заповнюємо траншею ними, а потім вже заливаємо розчин. Для ущільнення бетонного шару використовуємо електричний або саморобний інструмент. Також не забуваємо зволожувати фундамент під час сушіння.

Після того, як підстава повністю висохне необхідно провести гідроізоляцію. Для цього можна накрити поверхню шаром руберойду, плівки або іншого матеріалу, що володіє відповідними характеристиками. Під час кладки перевіряйте рівнем і схилом чи витримується  горизонталь і вертикаль. У місцях входу гілок трубопроводу і кабелю необхідно встановити спеціальні гільзи.

Готові стіни обштукатурити або обробити спеціальним гідроізоляційним складом. А ось дно краще залити бетоном. Для цього встановлюємо армуючий пояс і здійснюємо бетонування за технологією. Завершальним етапом є встановлення плити перекриття. Якщо ж хочете заощадити, можна залити перекриття самостійно, для цього необхідно зробити опалубку з наступним бетонуванням. Але використання готових плит більше простий варіант, що дозволяє протягом одного дня здійснити завершальний етап.

Який саме тип пристрій кесона для свердловини вибрати залежить від безлічі факторів, починаючи від матеріального становища і закінчуючи типом ґрунту, висотою залягання вод. Краще всього довірити це питання професіоналам, які проведуть геофізичні дослідження, зроблять проектування. Компанія “Юрський Горизонт” пропонує високоякісні послуги по бурінню свердловин. Ми знаходимося на будівельному ринку вже більше 10 років і готові провести роботи будь-якої складності у стислі терміни. У нашому розпорядженні знаходяться новітні мобільні бурові установки і потужна важка техніка. Ми використовуємо лише сертифіковані матеріали і чітко дотримуємося технології що дозволяє гарантувати високу якість робіт, а також довговічність і хорошу продуктивність свердловин!

Вас цікавить як правильно обрати і встановити кесон для свердловини автономного водопостачання на дачній ділянці??

Консультація і виїзд
на ділянку - безкоштовно

Залиште нам заявку