В пошуках найбільш економічного способу обігріву житла люди намагаються використовувати всі можливості природи. Одним з таких джерел є те, що знаходиться у нас під ногами. Надра землі – це необмежений ресурс можливостей, якими нерозумно не скористатися. На базі цієї теорії було створено так зване геотермальне опалення. Представлений вид обігріву використовує природне тепло землі, і це найбезпечніший і економічний варіант розв’язання проблеми на тлі високих цін на газ і електрику. Більш виправданої й економічної альтернативи поки що не винайдено.

Витрати на обслуговування й встановлення нової системи в будинок не значні, якщо поставити поруч інші найбільш популярні способи підтримки оптимальної температури. На довгострокову перспективу геотермальне опалення є найкращим вкладенням.

Принцип роботи геотермального опалення

В основу функціонала представленого виду опалення закладені фізичні процеси, які безперервно відбуваються глибоко під землею. Передача тепла йде з навколишнього середовища, що можна порівнятися з принципом дії побутового холодильника. На певній глибині шару землі перебувають у постійній температурі (від +5 до + 8 ° С), незалежно від пори року й особливостей місцевого клімату. Практично 80% теплової енергії, яка продукується геотермальною системою, взято виключно з навколишнього простору. Далі вона накопичується в самому приміщенні й витрачається на певні потреби. По суті, здобуте тепло ніяк не впливає на екологічний фон планети, адже природа сама відновлюється.

Геотермальне опалення: плюси і мінусиЯкі існують теплообмінники

В залежності від заданої площі обігріву, особливостей навколишньої інфраструктури, а також клімату встановлюються наступні теплообмінники:

 • горизонтальні;
 • вертикальні;
 • повітряні;
 • які опускаються в воду.

Горизонтальні конструкції характеризуються тим, що їх укладання проводиться в горизонтальній площині на тій глибині, де земля не промерзає. Їх використання доцільне, коли є велика приватна територія під розміщення та відсутні зелені насадження. Мабуть, це найдешевша й ефективна технологія.

В ситуації з густонаселеними пунктами, перший варіант однозначно не підходить, і тоді фахівці встановлюють вертикальний теплообмінник. Його монтаж і встановлення досить витратні, але ви отримуєте низку переваг.

Переваги вертикального теплообмінника:

 • не потрібна велика територія під встановлення;
 • немає обмежень по висадці зелених насаджень;
 • після монтажу навколишній ландшафт не пошкоджується;
 • можна проводити монтаж навіть в межах міста.

Для більшого розуміння наведемо математичний приклад. Щоб обігріти будинок в 123 кв.м буде потрібно приблизно 300 кв.м горизонтальної прокладки. А для вертикального варіанту цілком вистачить площі до 1 кв.м (буриться свердловина в глибину до 200 метрів).

Теплообмінник, поміщений в воду – найбільш оптимальний інструмент, завдяки якому можна отримати достатню кількість тепла, при цьому монтаж не відрізняється своєю ціною. Функціонувати таке обладнання буде шляхом течії водних мас, а самі труби встановлюються на дні водойми. Найважливіше, щоб глибина була більше 2-х метрів.

Повітряні теплообмінники по суті не є універсальними й підходять виключно для південних регіонів країни. Повітряні збирачі тепла безпосередньо залежать від температури навколишнього середовища.

Переваги геотермального опалення

У цього виду опалення досить багато позитивних характеристик, які дозволяють йому конкурувати з іншими системами на ринку.

 1. Невичерпність ресурсів. Земля акумулює до 90% сонячної енергії, і це незаперечний плюс. Газ може закінчиться, а електрика перестане надходити, але потік тепла з надр ніколи не припиниться.
 2. Екологічність. Функціонування не створює ніякої руйнівної дії для природи. Це пожежобезпечна і проста система.
 3. Перспективне довгострокове вкладення. Середня окупність всіх робіт складає від 10-ти до 15-ти років.

Цих переваг цілком достатньо для того, щоб перейти на абсолютно новий рівень опалення свого житла. У майбутньому ви точно не прогадаєте і будете насолоджуватися теплом і затишком в будинку.

Недоліки геотермального опалення

Як у будь-якого виду опалення й у геотермального є свої нюанси. Співвідношення якості та ціни цілком виправдано, встановлення системи також складне і вимагає участі лише експертних компаній.

Головні мінуси:

 1. Джерело тепла практично безкоштовне, але все ж для забезпечення функції його подачі потрібна електроенергія. Насос працює тільки при подачі струму. Щоб отримати 4 кВт, витрачається не менше 1 кВт.
 2. У порівнянні з горизонтальним теплообмінником у геотермального типу низький рівень тепловіддачі.
 3. Установка саме такої технології не завжди можлива, особливо в густонаселених районах і багатоквартирних будинках.

Як бачите, список недоліків мінімальний, геотермальні установки все ж мають більше переваг, тому окупають себе в майбутньому і бережуть навколишнє середовище, до чого так активно прагне людство.