Свердловинний фільтр – пристрій, який в піщаних водоносних горизонтах відділяє воду від піску. Експлуатація свердловини в таких умовах передбачає її періодичне засмічення або замулювання, внаслідок чого вода починає поступати в меншому об’ємі, містить домішки, міняє свої органолептичні властивості (колір, запах, смак, консистенція). Щоб уникнути цього, треба знати, через що забруднюється свердловинний фільтр, як виявити й своєчасно усунути несправність.

Для чого потрібний фільтр на свердловині

Свердловинний фільтр використовується в піщаних водоносних горизонтах для того, щоб відділяти воду від піску. Якщо свердловина розташована на вапнякових грунтах, то встановлювати устаткування, що фільтрує, не треба. У піщаних районах водонос складається переважно з піску і води, тому тут важливо, щоб в обсадну колону поступала тільки чиста вода, а мул і усі інші домішки залишалися зовні.

Ця технологія встановлення свердловин використовується відносно нещодавно. Декілька десятиліть тому для здобичі води бурили свердловину, яку потім обсаджували трубою і засипали дрібним щебенем. Така конструкція сама по собі запобігала попаданню піску усередину. Проте ця технологія застаріла, оскільки не здатна забезпечити якісну фільтрацію. Саме тому свердловини стали забезпечувати фільтрами, які подовжують термін їх служби й розраховані на повну фільтрацію.

Таким чином, свердловина зі свердловинним фільтром дозволяє отримувати чисту воду в тому об’ємі, який потрібний для постачання дачної ділянки або заміського будинку. У разі забруднення або замулювання устаткування об’єм і якість водопостачання помітно знижується, що вимагає ретельної діагностики.

Чому часто забруднюється фільтр на свердловинуПричини забруднення фільтру

Устаткування, що фільтрує, може забруднюватися під впливом природних і антропогенних чинників. До природних чинників відноситься підтоплення, коли у свердловину потрапляють талі або грунтові води. Рідше реєструються випадки, при яких забруднення фільтру викликане зміщенням або пересиханням водоносних шарів. Під впливом природних чинників джерело втрачає герметичність, внаслідок чого вода стає каламутною, замулюється, міняє органолептичні властивості.

Топ-10 найбільш частих ознак забруднення фільтру і причини їх появи:

 1. Тривалий набір гідробака. Несправність викликає замулювання компонента, що фільтрує, і ушкодження гідробака.
 2. Каламутна вода. Помутніння вказує на те, що в ній є присутніми забруднені поверхневі води, водорості або бактерії. Вони потрапляють при рідкісному використанні свердловини, зносі фільтру і розгерметизації обсадної колони. Позбавитися від домішок можна шляхом промивання і прокачування, а також встановлення потужнішого фільтру.
 3. Мул у воді. Замулювання може бути наслідком рідкісного використання устаткування, ушкодження сітки або зносу фільтру.
 4. Пісок у воді. Запісочення виникає через неправильний монтаж сітки фільтру або обсадної колони, ушкодження компонентів, що фільтрують.
 5. Відсутність набору гідробака. Несправність виникає, коли ушкоджується занурювальний насос або ламається автоматичний блок управління.
 6. Недостатній набір гідробака. Якщо гідробак не наповнюється, це може вказувати на засмічення елементів, що фільтрують, знос труби або насоса, закінчення терміну експлуатації свердловини.
 7. Молочно-біла вода. Таке забарвлення вказує на те, що у воді є присутньою глина, мул або пісок. Вони потрапляють в неї тоді, коли обсадна труба втрачає герметичність, а також при використанні неправильного фільтру і рідкісному водозаборі.
 8. Рудо-червона вода. Червоне або руде забарвлення вказує на попадання часток заліза, що окислюється. Це може виникнути при зниженні герметичності обсадної труби та зміщенні порід, а також після паводків і щедрих опадів.
 9. Кавітація (бульбашки повітря). Як тільки у воді з’являються бульбашки повітря, це вказує на зниження тиску насоса. Усунути їх можна, якщо встановити потужніше насосне устаткування, всмоктуючий патрубок більшого діаметру або гнучкі труби.
 10. Зміна смаку води. Зміна смаку може бути наслідком попадання мікроорганізмів або хімікатів. Це виникає після опадів, сезонних паводків, порушення герметичності устаткування.

Засмічення компонентів, що фільтрують, можна визначити не лише по зміні об’єму або якості водопостачання. Іноді про це говорить:

 • різке збільшення енергоспоживання,
 • посилена вібрація насоса,
 • поява стороннього шуму при роботі устаткування.

Кожна з цих ознак з’являється з різних причин. Деякі пов’язані з несправністю насоса, обвалом колони, ушкодженням дротів. Набагато складніше виявити несправність, що криється у водоносному шарі. Для її діагностики потрібно спеціальне устаткування.

Чому часто забруднюється фільтр на свердловинуСпособи усунення несправності

Прочищення свердловинного фільтру – єдиний спосіб відновлення працездатності свердловини. Для очищення компонента, який фільтрує, і простору навколо нього використовують метод гідроудару. Він передбачає витягання насоса зі свердловини, після якого її під великим тиском наповнюють водою. Гідроудар руйнує мул, пісок і мінерали, що осіли на фільтрі. Недолік цього методу полягає в тому, що потужний тиск води здатний не лише прочистити, але пошкодити фільтр.

Очищення устаткування, що фільтрує, можна провести й більше щадним способом. Для цього використовують йоржик і хімічні реагенти. Попри те, що механічний метод менш ефективний, він не змінює хімічного складу води. Якщо в комплексі з ним використовуються кислоти та інші хімікати, то після прочищення свердловину треба кілька разів наповнити й спустошити. Тільки так можна видалити з її стінок залишки хімічних реагентів. Обидва способи ефективні тільки у разі заростання і засмічення фільтру. Їх не використовують тоді, коли причиною зниження якості й об’ємів водопостачання є замулювання затрубного простору.

Щоб вибрати спосіб відновлення продуктивності свердловини, фахівці оцінюють вірогідність і міру засмічення фільтру. При цьому вони враховують хімічний склад води, тип компонента, що фільтрує, і вік усього устаткування.

Профілактика засмічень

Відразу після встановлення нової свердловини обов’язково проводиться прокачування. Це допомагає видалити осадові відкладення, які обсипали її під час буріння. Для цього використовують занурювальний насос, потужний компресор або спеціальну промивальну установку. За допомогою цих пристроїв можна під великим тиском направити в трубу воду або повітря, які виштовхнуть з неї брудну воду з усіма домішками.

Пробурити свердловину – це тільки частина справи. Відразу після установки її потрібне «розгойдати». Для цього треба:

 1. Занурити на дно свердловини насос для відкачування рідини.
 2. Прикріпити до його патрубка, що виходить, шланг і відвести його якнайдалі від свердловини, щоб вона повторно не забруднилася.
 3. Запустити насос і відкачувати воду до тих пір, поки вона не стане абсолютно прозорою. Процедура може зайняти декілька годин. Цього вистачить для того, щоб навколо ділянки, що фільтрує, скупчився дрібний гравій і крупнозернистий пісок, який надалі виступатиме додатковим компонентом, що фільтрує.

Якщо свердловина використовується сезонно, коли між циклами її роботи є великі проміжки часу, запобігти забрудненню можна шляхом профілактичного промивання. Це не дасть піску, мулу і мінералам скупчуватися в нижній частині ствола. Проте свердловинам, які працюють постійно, профілактичне промивання не потрібне. Це завдання щодня виконує насос.

Висновки

Регулярне обслуговування і техогляд свердловини – найбільш ефективний спосіб профілактики забруднення її фільтру. Профілактичні заходи ігнорувати не можна, оскільки на відновлення засміченого устаткування може піти значно більше часу і засобів. Для їх проведення власник свердловини повинен викликати фахівців. Несвоєчасна і безграмотна діагностика також може спровокувати серйозну несправність. Якщо власник розуміє, що причина неефективної роботи свердловини криється глибоко, йому треба звернутися до майстрів, у яких вистачить досвіду й устаткування для її усунення.

Вас цікавить чому часто забруднюється фільтр на свердловину?

Консультація і виїзд
на ділянку - безкоштовно

Залиште нам заявку