Чиста питна вода — необхідна умова комфортного проживання у будь-якому заміському будинку, дачі, котеджі. Буріння артезіанської свердловини не лише забезпечить ділянку якісною вологою, але і надасть незалежність від централізованого водопостачання. Проте, пробурити саму шахту для подання води — це тільки півсправи. Її треба правильно обладнати — підключити потрібні пристрої, захистити від несприятливих чинників довкілля, хуліганів, бруду. Як зробити своїми руками кесон для оголівка свердловини? Який насос краще вибрати? Куди поставити гідроакумулятор? Розглянемо ці й інші питання детальніше.

Причини облаштування свердловини на воду

Процес облаштування свердловин на дачі включає:

 1. Створення проекту, беручи до уваги гідрогеологічну і санітарну обстановку на місцевості.
 2. Підготовка приямка або спеціального колодязя.
 3. Бурильні роботи.
 4. Монтаж насоса й інших водопідіймальних приладів.
 5. Заходи з герметизації.

Коли отвір зроблено, приходить черга облаштування свердловини на воду своїми руками або силами професіоналів, встановлення водозабірних конструкцій, перед проведенням водопровідних труб у будинок. Як облаштувати свердловину на водуОблаштування свердловини своїми руками робиться для того, щоб:

 • гарантувати чистоту вод, що подаються, з джерела. Не можна, щоб усередині опинились поверхневі забруднення — пил, бруд, мікроорганізми, опади й талі води;
 • захистити саме джерело, оснащення і труби від мінусових температур в холодну пору року;
 • створити комфортні умови для підключення і подальшої експлуатації приладів.

Усе устаткування, за винятком занурюваного насоса, можна встановити в господарському приміщенні або в самому будинку, а також біля свердловини. У випадку із зовнішнім монтажем, поряд з гирлом, необхідно забезпечити простір відповідного розміру для установки техніки.

Устаткування для здобичі води — вибір і монтаж

Елементи оснащення для гідровидобутку підбираються залежно від конструкції свердловини, але основні наступні:

 • насос — погружний або поверхневий, який піднімає воду;
 • гідроакумулятор відкритий або закритий (мембранний), в якому накопичується рідина;
 • автоматика для безперебійної роботи системи.

Відкритий резервуар для накопичення води вимагає встановлення в самій верхній частині водопроводу (горище або останній поверх). Мембранний бак можна монтувати де завгодно. Якщо розглядати схему послідовно, що за чим встановлене, то:

 1. Насос.
 2. Зворотній клапан.
 3. Гідроакумулятор.
 4. Автоматика, що управляє насосом.
 5. Фільтри.
 6. Бойлер.
 7. Кран з якого тече вода.

Страхувальний трос для опускання насоса і труб — краще нержавіюча сталь, модель з ПВХ через 10 років доведеться міняти. Кабель має бути спеціальний, стійкий до вологи. Матеріал обсадної труби залежить від глибини буріння. Для облаштування артезіанської свердловини краще використовувати сталеві труби, для менш глибокої — підійдуть з поліетилену низького тиску (ПНТ). Герметичний оголівок захистить від попадання в отвір зовнішніх предметів і речовин.

Особливості насосного устаткування

Від діаметру обсадної труби, продуктивності колодязя, статичного і динамічного водяного рівня залежить вибір насоса. Для облаштування абіссінської свердловини або неглибоких літніх колодязів хорошим варіантом буде поверхневий тип. Він порівняно недорогий, простий в монтажі й обслуговуванні. А ще вигіднішим придбанням є насосна станція (насос, маленький мембранний гідроакумулятор і автоматика). Проте, як поверхневий насос, так і станція обмежена глибиною в 8-10 метрів. З-за невеликої висоти підйому вологи, конструкцію треба монтувати як можна ближче до гирла. Щоб підняти воду з отвору з глибиною понад 10 метрів, зазвичай ставлять занурювальні насоси у вигляді циліндра, що складаються з насосної й гідравлічної частини. Залежно від технічних характеристик, вони здатні піднімати воду з більш ніж 100 м глибини з дебітом в 100м3 в годину. За способом всмоктування насоси розділяються на:

 • мембранні;
 • шнекові;
 • крильчасті.

Можуть комплектуватися пультом управління, захистом від перепадів напруги, частотним перетворювачем. При цьому, схема встановлення гідроакумулятора й автоматики передбачає монтаж на віддаленні від гирла. На роботу системи відстань ніяк не впливає.

Як захистити свердловину від дій довкілля?

Щоб водозабірне устаткування і саме джерело були захищені від опадів, холоду, пилу й інших несприятливих моментів, довкола гирла споруджується особлива утеплена конструкція, яка будується під або над поверхнею землі:

 1. Павільйон — будиночок. Найчастіше подібну споруду ставлять над промисловими водозабірними об’єктами. На звичайній дачі або заміській ділянці вона займатиме надто багато місця. До того ж вимагає значних зусиль на утеплення.
 2. Знаходження джерела води в підвальному приміщенні будинку, в утепленому сараї, оранжереї, теплиці. Легко ремонтувати й обслуговувати, надійний захист від негоди та злодіїв. Оснащення не вібрує, а неголосні клацання не проникають крізь закриті двері кімнати. Практично ідеальний, але варіант, який  рідко зустрічається. Оскільки для цього, вимагається спочатку бурити свердловину, а потім будувати будинок. На ділі ж, все навпаки.
 3. Облаштування свердловини з кесоном — найпопулярніший варіант. Він припускає створення підземного колодязя, коли зовні буде видний тільки люк, врівень або трохи виступаючий над землею. Кесон досить легко утеплити. До того ж нижній його елемент знаходиться зазвичай нижче рівня промерзання. Тому взимку там плюс.

Існують готові сталеві або полімерні колодязі, які досить опустити в приямок і підвести комунікації. Можна зробити його і власноручно. Наприклад, зарити в котлован кільця із залізобетону, а згори прикрити їх кришкою і люком. Також, можна побудувати приміщення з цеглини або бетонних блоків. Велика сталева бочка теж згодиться.

Облаштування водяної свердловини — розміри захисту

Розміри кесона обумовлені технічними особливостями устаткування і місцем його розташування. У опалюваному приміщенні 80 на 80 см — досить для експлуатації. При встановленій насосній станції або окремого гідроакумулятора бажано додати ще 50 см. Проте, завжди краще, якщо простір буде вільніший. Заводські кесони випускаються в різних габаритах. А що стосується бетонних колодязів, то діаметр залізобетонних кілець складає 90, 150 і 200 см. Перший варіант — мінімальний розмір без приладів. 150 — свердловина й облаштування середніх розмірів. Останній — майже в зріст людини, де є місце для великої станції або бака на 200 літрів. Для утеплення кришки зазвичай використовується екструдований пінополістирол, як зовні, так і усередині кесона. Облаштування свердловини без кесона допустиме для літнього будиночка або дачі. Для цього задіюють облаштування свердловини адаптером з розміщенням устаткування в приміщенні. За допомогою цього розбірного фітингу, що має зовнішню і внутрішню частину, труба водопроводу з будинку під’єднується безпосередньо до обсадної труби джерела. Але адаптер має бути заритий в землю, глибше за точку замерзання. При цьому, обсадна труба буде розташована над поверхнею. Щоб вона не замерзала в люті морози рекомендують укривати її гілками кущів, ялинок, соломою. Облаштування свердловини з адаптером — дешевий, простий, але не такий захищений варіант як кесон.

Як зробити обсадну трубу герметичною?

Щоб в обсадну трубу не просочилася дощова і тала вода, а також пил, бруд і мікроби, встановлюється свердловинний оголовок. Це особлива кришка зі сталі з герметичною гумовою манжетою, що має герметичні отвори для комунікацій і гачком для підвішування насоса. Оголівок повинен відповідати діаметру труби. Як облаштувати свердловину на водуФахівці рекомендують залишити відрізок труби над підлогою кесона у 20-40 см. Таким чином, при невеликому затопленні приміщення, вода не потрапить в обсаду.

Облаштування свердловини своїми руками – поради

Корисні рекомендації:

 • при підвищеному рівні грунтових вод на місцевості, які знаходяться вище, ніж точка промерзання землі, захисну конструкцію бажано встановити не під, а на поверхні грунту. Допустимо задіяти адаптер;
 • при постійному проживанні у будинку, водопостачальні пристрої краще помістити в ньому. Просторе приміщення, відсутність вологості, помірні температури сприятимуть комфорту в обслуговуванні й тривалої експлуатації;
 • підземний кесон — відмінний варіант для літнього будинку або дачі. Взимку будівля промерзне, а в кесоні буде плюс. При цьому, необхідно злити усю воду з системи на зиму;
 • при переважанні на ділянці пучинистих грунтів, з вкрапленнями гострого щебеню, пливунів, водопровідні труби й електрокабель вимагається захистити захисним кожухом і трубою ПНТ;
 • замочні вентилі із з’єднаннями, які легко розбираються, — у пріоритеті для приєднання гідравліки до системи. В цьому випадку їх просто експлуатувати та міняти;
 • зворотній клапан має бути встановлений за насосом, а фільтр грубого очищення — попереду гідроакумулятора;
 • щоб електродвигун насоса служив довше, можна встановити облаштування плавного пуску;
 • не слід забувати раз на місяць перевіряти тиск в мембранному баку. Якщо треба — підкачати.

Компанія “Юрський Горизонт” не лише якісно зробить проект, пробурить, облаштує свердловину, але і легалізує  її у відповідних державних органах в найкоротші терміни! Цінуйте свій час — звертайтеся до професіоналів!

Вас цікавить як облаштувати свердловину на воду?

Консультація і виїзд
на ділянку - безкоштовно

Залиште нам заявку