Володіння дачею, будинком або котеджем за містом зв’язано з необхідністю потурбуватися про наявність в них води. Адже у більшості випадків там немає централізованого водопостачання. Єдиним джерелом живильної вологи залишається свердловина. Її бурінням займаються тільки фахівці. Але виготовлення свердловини – це тільки півсправи. Щоб вода була придатною до використання, необхідно дотримуватися визначених правил експлуатації свердловин на воду. У першому пункті міститься вимога зробити її прокачування перед початком експлуатації.

Як правильно розкачати свердловину

Під визначенням «прокачування» розуміється процес очищення свердловини від мулу, глини, піску й інших домішок після закінчення бурових робіт до отримання чистої води. Щоб здійснити його правильно, необхідно мати в розпорядженні цілу низку пристосувань, включаючи:

Прокачувати необхідно з дотриманням певної технології. Очищення водоносного шару від засмічення здійснюється за допомогою насоса. Його завдання – витягнути зі свердловини брудну воду. Для ефективної роботи насосного устаткування його на тросі опускають в колодязь і закріплюють в метрі від дна. На цій же висоті зафіксовані фільтри. Кількість часу, необхідна для промивання, залежить від геологічного складу земної кори на місці буріння свердловини, а також від її глибини. Навіщо прокачувати свердловину?Наприклад, для очищення води з переважанням в ній піску в неглибокій виїмці знадобиться до 12 годин. Промивання займе не менше двох днів у разі глибини колодязя близько 500 метрів. Чистити глибоку свердловину від вапняних порід, що знаходяться в ній, і глини доведеться декілька тижнів. Щоб викачані забруднення знову не поверталися у свердловину, необхідно грамотно організувати відведення брудної води. Якщо прокачування зроблене неякісно, після закінчення невеликого проміжку часу свердловина замулиться. Під час інтенсивного використання рідини (полив, побутові потреби, басейн і так далі) відбувається природний процес її очищення. В період міжсезоння необхідно час від часу робити короткочасне прокачування свердловини, щоб уникнути замулювання.

Чому свердловині потрібне прокачування?

Яким би сучасним не було бурове устаткування, навіть при невеликій глибині свердловини спочатку з неї поступатиме вода з різними суспензіями. Позбавитися від них дозволяє грамотно проведене прокачування і фільтрація. Ігнорування рекомендацій відносно цих процесів може призвести до того, що мул, пісок і інші частки осідатимуть на дно і забиватимуть водний ресурс. Це приведе, врешті-решт, до неможливості експлуатації джерела.

Етапи прокачування свердловини

Прокачування джерела води можна провести самостійно, але краще все ж доручити цей процес професіоналам. Адже для цього потрібне спеціальне устаткування, навички роботи з ним, певні зусилля і витрати часу. Прокачування свердловини складається з трьох основних етапів:

 • підготовки до роботи;
 • вибору устаткування і місця зливу відкачуваної рідини;
 • безпосередньо прокачування.

Підготовчий етап розпочинається зі складання списку необхідних для роботи пристосувань. Окрім насоса, знадобляться:

 • відведення і фільтрові труби;
 • ерліфт;
 • трос для опускання і підйому насоса;
 • манжета;
 • дриль;
 • доступ до розетки електромережі.

Після того, як підготовлено список, можна переходити до другого етапу – вибору устаткування і місця скидання каламутної води. Найважливішим пристосуванням є насос. Зазвичай обирають недорогу занурювальну модель. Використовувати для прокачування свердловини куплений для подальшого подання чистої води стаціонарний дорогий агрегат фахівці не рекомендують. Адже робота має відбутися непроста, в ході якої можлива несправність пристрою. Навіщо прокачувати свердловину?При виборі місця зливу відкачаної води слід враховувати два моменти: по-перше, кількість рідини може складати не один десяток тонн, по-друге, виливати її потрібно на відстані, достатньому для її неповернення всередину свердловинної шахти. Частину рідини можна використовувати для поливу після її попередньої фільтрації. Коли проведено два етапи, можна приступати до головного – прокачування. Технологія процесу полягає в наступних діях:

 1. У воду опускається насос на надійному тросі на глибину, що становить близько 80 см від дна.
 2. Після закріплення устаткування в такому положенні здійснюється його підключення до джерела електричного струму.
 3. Включається аероліфт, і починається процес відкачування.
 4. Час від часу здійснюється зупинка насоса для його очищення і промивання.
 5. Усе це триває до тих пір, поки почне виходити повністю світла вода.

Потрібно бути готовим до того, що компресорний або насосний пристрій може вийти з ладу. У такому разі зламане устаткування замінюють новим і продовжують прокачувати свердловину.

Що робити, якщо прокачування затягнулося?

Якщо після закінчення усіх можливих термінів прокачати свердловину не вдається, слід перевірити, чи все робиться правильно. Типові помилки:

 • низьке або високе розташування насоса (у першому випадку відбувається засмічення агрегату, в другому – відсутність захоплення осадового придонного шару);
 • через неправильне розташування зливу вода повертається у свердловину.

Кращим варіантом виправлення помилок є звернення по допомогу до досвідчених професіоналів.

Причини замулювання і як його усунути

Цей процес спостерігається у разі скупчування суспензій на стінках джерела води і їх осідання на дно. Таке явище спостерігається при проходженні зважених елементів через гравій і фільтрувальну сітку. У випадку зі свердловиною на пісок, коли бурити до появи води потрібно на глибину всього 5-20 метрів, простіше зробити нову шахту, заздалегідь зробивши тампонаж змуленої конструкції. При більшій глибині свердловини, якщо не допомогло періодичне прокачування, доведеться проводити серйозні очисні, відновні й ремонтні роботи.

Висновки

Прокачування свердловини – справа серйозна і важлива, вимагаюча певних знань і досвіду. Щоб не втратити джерело води на дачі або в заміському особняку, краще все ж доручити буріння, прокачування, обслуговування і профілактику перевіреним фахівцям. В Україні до таких відноситься компанія «Юрський Горизонт».

Вас цікавить навіщо прокачувати свердловину??

Консультація і виїзд
на ділянку - безкоштовно

Залиште нам заявку