Одним з найважливіших завдань власників дач і заміських особняків є облаштування забору води зі свердловини. Нерідко при проведенні робіт доводиться стикатися з такою особливістю будови земної кори, як наявність так званого пливуна. Це явище є перенасичення води піском. Поки ця маса не піддається дії ззовні, жодних проблем не виникає. Але при бурінні геометрична структура порушується, розріджена суміш обсипається в шахту. Наповнена водою рідота повзе і забиває простір колодязя, утрудняючи процес буріння. Не рятує навіть мотопомпа. Вона не в змозі впоратися з масою розрідженої глини, піску, грунту.

Про наслідки й способи подолання пливуна при бурінні свердловини

Як пройти пливун при бурінні свердловиниБур, який нерідко проходить через пливуни, сприяє наповненню простору свердловини в’язкою субстанцією. Це не лише ускладнює процес буріння, але і може вивести з ладу бурове устаткування, зробити свердловину непридатною до використання або утруднити її експлуатацію в майбутньому. Останнє виражається в наступних проблемах:

 • необхідності часто проводити очисні роботи колодязя;
 • можливості зміщення обсадної труби в результаті зрушення грунту;
 • повному зникненні води у свердловині.

Звичайно, кращим способом уникнути проблем з пливуном є правильне визначення місця буріння на ділянці. Але якщо вже так сталося, що в процесі роботи довелося зіткнутися з цим явищем, фахівці рекомендують використовувати не шнекове буріння, а розчин порошкового клею і бура. Він запобігає руйнуванню стін колодязя. Якщо такий метод виявився неефективним, пройти увесь шар пливуна можуть допомогти інші способи.

Методи проходження пливуна

Існує ще декілька ефективних варіантів розв’язання проблеми буріння свердловин у разі потреби пройти небезпечну ділянку:

 1. Застосування методу паралельного обсадження. Його використання припускає розміщення обсадної труби паралельно бурильній колоні із застосуванням складного бура. Складність цього методу полягає в ювелірності роботи. Обсадну трубу необхідно опускати практично паралельно з буром, що зробити досить складно. При цьому не випускати з поля зору бурильну колону.
 2. Інший ефективний спосіб – облаштування свердловини кондуктором. Так називають ізолюючу шахту від в’язкої маси металеву трубу. В цьому випадку спочатку проводиться буріння без обсадної труби. Коли шар пливуна пройдено, бур витягається. У отриманий отвір вставляється кондуктор, і вже через нього триває буріння за допомогою долота.
 3. Використання бентоніту. Цей спосіб боротьби з плавуном є найпопулярнішим, оскільки вважається в середовищі фахівців найнадійнішим і практичним. Бентоніт – це мінерал, основною складовою якого є природна глина. Особливість цього матеріалу полягає в здатності поглинати велику кількість рідини. Первинний об’єм бентоніту може збільшитися в 14-16 разів. Насичений водою мінерал перетворюється на гелеподібну речовину високої щільності, що перешкоджає просуванню рідини. Іншими словами, бентоніт, що перетворився на тугий гель, не дозволяє волозі проникати через стінки шахти.

Слід зазначити, що який би метод проходження плавуна не використовувався, будь то колонний, кондукторний, бентонітовий або з використанням склеювального розчину, облаштована на грунті свердловина вимагає регулярного чищення. Щоб чистити її доводилося рідше, використовують донний щит. Він є цілісним виробом з дощок деревини, що укладається на дно шахти для протидії пливунам. Додатковий тиск на них робить розташований на щиті матеріал навантаження. Це може бути:

 • щебінь;
 • важкий валун;
 • галька.

Засипання дна щебенем або галькою без щита – поганий помічник у боротьбі з пливуном. Знадобиться зовсім небагато часу для безслідного відходу такого матеріалу в пісок.

Можливі нюанси

Проблема зі свердловинами, яка пов’язана з пливунами, є такою, що хоч і найчастіше зустрічається, але не єдиною. Некоректне функціонування джерела води також може бути пов’язане з неправильним вибором водоносного шару. Іншими словами, ще до початку робіт було неправильно визначено, де і скільки метрів бурити свердловину до появи води в ній. Як пройти пливун при бурінні свердловиниНезнання місцевості є причиною перебуру або недобуру. У першому випадку йдеться про те, що знайдений водоносний шар з якоїсь причини визнали слабким і продовжили буріння. У другому – навпаки, грунтовий сезонний шар прийняли за водоноса. І у тому, і в іншому випадку при експлуатації свердловини обов’язково виникнуть проблеми. Ускладнення будуть і при безграмотному виборі й монтажі фільтру. Вони можуть виражатися в наступному:

 • періодичне або постійне забруднення води;
 • засмічення свердловини;
 • вихід з ладу насосів.

Здобич води може бути проблематичною й у разі негерметичної обсадної колони. Зазвичай така проблема виникає, якщо використовувані металеві труби були не зварені, а прикручені на кшталт пластикових виробів. Така помилка призводить до появи засмічень, замулювання і так далі.

Висновок

З усієї вищевикладеної інформації виходить, що буріння й облаштування свердловини на заміській ділянці – процес досить складний. Особливо якщо йдеться про грунти з пливунами. Проблеми можуть заявити про себе не лише в процесі проведення робіт, але і пізніше, в процесі експлуатації. Це зв’язано з великими матеріальними й моральними витратами. Тому краще не випробовувати долю, а доручити буріння й облаштування джерела води професіоналам. В Україні перевірені на ділі професіонали працюють в компанії «Юрський Горизонт». Оптимальний варіант – замовити у нас послугу «під ключ». Наші фахівці зможуть правильно визначити місце і спосіб буріння, грамотно провести усі етапи роботи. Ми надаємо послугу обслуговування зроблених нами свердловин, гарантуємо цілорічне безперебійне отримання кристально чистої води відмінної якості.

Вас цікавить як пройти пливун при бурінні свердловини?

Консультація і виїзд
на ділянку - безкоштовно

Залиште нам заявку