Водоносна свердловина на ділянці – це постійний доступ до питної води. Це практично і зручно – ніяких переживань через профілактичні роботи, сезонні відключення і захмарні ціни на воду. Забезпеченість водою залежить тільки від справності насоса і наявності води під землею.

Від того, який є тип ґрунту на ділянці і як глибоко знаходиться водоносний горизонт, залежить вибір інструментів і установок. Вапняк – це міцна порода, тому буріння на ньому – трудомісткий процес, який вимагає великих зусиль і часу.

На відміну від вапняку, пісок не може похвалитися тривалим терміном експлуатації свердловин в ньому, так як ця порода поступово знижує продуктивність видобутку води через замулювання. Крім того, свердловини на піску вимагають постійного догляду при тому, що вони не забезпечують досить чисту воду в господарстві.

Піщані свердловини популярні за рахунок своєї простоти і швидкості в реалізації, але чим менше за нею доглядають, тим більше скорочується їх термін експлуатації. Оскільки пісок залягає не надто глибоко, води з такого водоносного горизонту не підходять для пиття і вимагають додаткове очищення перед вживанням в їжу. Для тимчасового забезпечення ділянки технічною водою такі свердловини підійдуть, але для більш стабільного водопостачання чистою водою підійдуть стовбури, які проходять через шар вапняку.

Що потрібно знати про свердловини на вапняк

Буріння свердловини на воду на вапнякОсобливості таких свердловин – це немаленька глибина і вражаючий обсяг видобутої води. Такий паркан здатний виштовхувати воду самостійно, так як вона знаходиться під достатнім для цього тиском. У разі, якщо вода не фонтанує, використовується занурюваний насос.

Для того, щоб вапняк проходив, використовується шарошечне долото. Бурова установка повинна бути важкою і подавати чималий тиск на забій. Обсадні труби в діаметрі повинні бути більше, тому що через них подається багато води. Плюс такого підходу в тому, що витратившися один раз, у власника ділянки більше не буде проблем з питною водою. Роль фільтра в такій свердловині грає сам вапняк, а рівень води залишається незмінним незалежно від пори року.

Орієнтовний термін служби такої свердловини – близько 20 років, але в дійсності спрогнозувати це проблематично, так як на тривалість експлуатації впливає і хімічний склад сталі, і агресивність вод, й інші фактори.

Устаткування і методика буріння

Свердловини досягають глибини до 300 метрів. Точно сказати максимальні глибини водоносного горизонту не можуть навіть найдосвідченіші геодезисти. Щоб не виникало неприємних сюрпризів, починаючи з процесу буріння, краще орендувати важку і продуктивну бурову установку. Вона буде здатна подавати великий тиск на забій і працювати з великими діаметрами труб обсадних колон. Ще в такій справі не обійтися без фахівців, які володіють великим досвідом в бурінні на вапняк.

Насамперед весь необхідний інструмент, включаючи бурову установку, потрібно доставити на ділянку і привести в робочий стан. За допомогою бурового шнека робиться шерф, який упирається в водотривкий пласт. На глибину занурюється обсадна колона і перекриває перший горизонт. Після її установки занурюється бурової шнек, пневмоударник або будь-який інший інструмент для буріння з меншим діаметром.

Коли буде досягнута необхідна глибина, з свердловини видаляється шлам і занурюється експлуатаційна обсадна колона з ПВХ. Для того, щоб дістати водоносний горизонт, в останній сурмі обсадної колони робиться зубцовкой.

Як зупинити самовилив

Свердловина на вапняк має багато переваг, але її облаштування має ще й чимало труднощів. Перше, з чим можна зіткнутися – можливий самовилив, який потрібно якомога швидше усунути.

Для цього воду потрібно відвести на місцевість, віддалену від ділянки. Там вона вбирається в землю, стікає у водойму або висихає. На певну висоту нарощується обсадна колона, а за умови низького тиску всередині свердловини її можна просто заглушити.

Як тільки самовилив зупиниться і буде перебувати під контролем, треба буде встановити герметичний оголовок, облаштувати кесон і прокласти трубопровід. Останнє краще робити нижче, ніж рівень промерзання ґрунту. Оголовок також повинен витримувати великий тиск водяного масиву.

Яке додаткове обладнання використовується?

трубы буровыеДля того, щоб облаштувати свердловину на вапняк, знадобляться такі елементи:

  1.  Обсадні труби. Надійність автономного артезіанського водопостачання безпосередньо залежить від того, якої якості будуть обсадні труби. Найчастіше вони робляться з ПВХ, тому що так дешевше і легше, та й в цілому цей матеріал більш стійкий до ерозії. Термін його використання – до 50 років. Щоб спростити монтаж і забезпечити герметичність каналу свердловини використовується різьбове з’єднання по типу «труба в трубу».
  2.  Оголовок. Щоб в свердловину не потрапляли забруднюючі субстанції, на допомогу приходить оголовок. Як правило, він виготовлений із пластику, але в разі, коли глибина свердловини занадто велика, а тиск сильний, частіше використовуються чавунні фланці.
  3. Кесон. Так називається ємність з доступом в вигляді люка. Вона закопується в землю для того, щоб забезпечувався надійний захист оголовка свердловини від зовнішнього впливу. Існують кесони різних форм і розмірів. Їх основне завдання – загерметизувати устя свердловини і захистити від перемерзання.
  4. Насос для свердловини. Він використовується тоді, коли тиску водоносного шару недостатньо для того, щоб виштовхнути воду. Насос транспортує воду на поверхню. Найкраще в такому випадку підходить занурюваний відцентровий насос з автоматизованим управлінням.
  5. Гідроакумулятор. Цей конструктивний елемент пом’якшує гідроудари і підтримує постійний рівень тиску в системі водопостачання. Якщо говорити простіше, гідроакумулятор – це якийсь резервуар, який забезпечує об’єкт водою навіть тоді, коли насос в вимкненому стані.

Конструкції свердловин можуть бути абсолютно різними – все залежить від кількості обсадних колон, їх параметрів і відстані між зцементованими ділянками.

Свердловина на вапняк, яку також називають артезіанської – один з кращих варіантів довгострокового водопостачання заміських ділянок. Професійне виконання бурових робіт забезпечить довгий термін служби свердловини.

Вас цікавить буріння свердловини на воду на вапняк?

Консультація і виїзд
на ділянку - безкоштовно

Залиште нам заявку