Попри відмінність промислової свердловини від індивідуальної, і у тому, і в іншому випадку технологія буріння припускає використання різних пристосувань, допоміжних речовин. Нерідко для підвищення швидкості і якості буріння застосовують бентоніт, що дозволяє позбавити ствол свердловини від грунту, каменів, землі, глини й інших речовин, що засмічують її.

Бентоніт для буріння свердловин

Переваги використання бентоніту для буріння свердловинЦей природний матеріал є глиною, що утворилася з вулканічного попелу. Він має властивість збільшуватися в об’ємі в 14-16 разів при взаємодії з водою. Якщо обмежити простір для розбухання, мінерал перетворюється на гель з високим рівнем щільності. Коли йдеться про свердловину, її покриті бентонітовим гелем стінки не пропускають вологу. Іншими властивостями мінералу, окрім високого набухання  в процесі гідратації, є:

  • стійкість до дії хімічних речовин;
  • відсутність токсичності;
  • високі єднальні характеристики.

Усі ці особливості бентоніту роблять глинопорошки з цього матеріалу незамінним компонентом бурових обважнюючих розчинів. Адже проблема, яка часто зустрічається, при бурінні – це осипання стінок ствола. Для її вирішення потрібні зв’язуючі присадки. Використання бентоніту в цій якості є високоефективним для зміцнення стінок ствола, навіть якщо вони знаходяться нижче грунтового водоносного горизонту.

Як діє бентоніт при бурінні свердловин

Існує декілька різновидів цього мінералу. Для використання у бурінні оптимальним є його натрієвий варіант, що є рекордсменом з набрякання. Розчин цієї речовини закачують в затрубний простір. Після набрякання з суміші утворюється гідроізолююча маса, що не дозволяє рідині заповнити свердловину. Окрім гідрофобних, бентоніт має ще і мастильні властивості. Для підвищення рівня їх ефективності у буровий розчин додають хімічні реагенти та присадки у вигляді полімерів. Це дозволяє збільшити ресурс бурової установки, запобігає налипанню на лопатки бура глинистого в’язкого грунту. Розчин готується з глинопорошку і води в співвідношенні 50 кг на кубометр відповідно (склад може мінятися). Щоб обробити свердловину глибиною 100 метрів, знадобиться близько трьохсот літрів розчину. Він подається в приямок за допомогою шланга. Коли процес буріння закінчений, свердловину необхідно промити чистою водою і розкачати. Зайвий розчин бентоніту не йде в грунт. Він повертається в приямок з вимитою чистою водою породою, звідки викачується за допомогою насоса.

Переваги й особливості бентоніту для буріння свердловин

Переваги використання бентоніту для буріння свердловинОсобливі властивості бентонітового розчину, використовуваного в процесі бурових робіт для отримання свердловини на воду, дозволяють:

  • забезпечувати цілісність і міцність шахти;
  • ефективно і швидко звільняти її ствол від осколків породи;
  • прискорювати буріння;
  • полегшувати процес ковзання бурильного устаткування;
  • подовжувати термін його експлуатації.

Окрім вищезгаданих аспектів, до «плюсів» також можна віднести безпеку матеріалу, його екологічну чистоту і порівняно невисоку вартість. Усе це дозволяє користуватися бентонітом при облаштуванні свердловини на питну воду.

Висновок

Ефективність буріння, як і подальша експлуатація свердловини, залежить від грамотного вибору місця для джерела питної води, якості використовуваного бурового устаткування і бентонітового розчину, правильного облаштування свердловини і її технічного оснащення. Зробити усе це, маючи тільки теоретичні знання, практично неможливо. Тому якщо ви вирішили зробити у себе на заміській ділянці свердловину, яка ефективно функціонуватиме впродовж багатьох років, краще звертайтеся до професіоналів. Оптимальним варіантом стане замовлення послуги «під ключ» у споживачів, що користуються довірою, в Україні професіоналів з компанії «Юрський Горизонт».

Вас цікавить переваги використання бентоніту для буріння свердловин?

Консультація і виїзд
на ділянку - безкоштовно

Залиште нам заявку