Організація власного водопостачання — відмінне розв’язання проблеми наявності чистої питної води в будинку, тому буріння артезіанської свердловини на воду останнім часом стає дедалі актуальнішим. У досягненні поставленої мети задіяна чимала кількість техніки та матеріалів, серед яких одне з основних місць відводиться обсадній трубі. Буде цей виріб з пластику або все ж таки краще віддати перевагу металевим аналогам — варто вирішити до початку активних робіт, з чим завжди допоможуть фахівці компанії «Юрський Горизонт».

Що така обсадна труба

Що краще для свердловини – обсадна труба з металу чи пластику?Обсадні конструкції не дарма вважаються основним елементом свердловини, адже такі колони встановлюються на всю глибину отвору: від водоносного шару і до поверхні грунту. Частину обладнання залишають над рівнем землі, тим самим створюючи гирло та запобігаючи обваленню ґрунту. Без обсаджування природний рух шарів землі рано чи пізно викличе зсув стовбура і всі проведені раніше роботи виявляться марними. Простіше кажучи, від надійності та міцності зовнішньої конструкції багато в чому залежить термін служби самої свердловини.
Не менш важливу роль обсадна труба грає й у збереженні високої якості артезіанської води. Без такого бар’єру у внутрішню частину стовбура згодом обсипається ґрунт, що змішує глибинні шари рідини з менш чистими верховодними: талими та дощовими водами. За наявності у ґрунті шкідливих хімічних елементів ситуація ускладнюється ще більше, тому питанню герметичності колони варто приділити особливу увагу.
У процесі встановлення обсадження фахівці створюють своєрідний канал, яким і відбувається рух чистої води вгору. Гладкість стінок практично не перешкоджає її вільному потоку, а завдяки герметичності контуру, тиск у стовбурі завжди підтримуватиметься на необхідному рівні. Залежно від конкретного місця буріння, можливе додаткове встановлення свердловинного адаптера або фільтра в нижній частині конструкції (актуально при бурінні на пісок).

Різновиди обсадних колон

Вибір матеріалу для організації водоносного джерела має виконуватися з урахуванням майбутніх навантажень та особливостей реалізації поставлених цілей у місці його облаштування. Зайва економія приведе до необхідності швидкого ремонту свердловини на воду, чого в будь-якому випадку краще уникнути.
Виходячи з матеріалу виготовлення, всі доступні сьогодні обсадні колони поділяють на три основні види:

  • металеві (зазвичай сталеві або виготовлені з нержавіючої сталі високої якості для запобігання корозії);
  • комбіновані (подвійні конструкції, створені на основі поєднання пластику та металу);
  • виключно пластикові моделі (до популярних типів матеріалу в такому випадку відносять ПВХ, ПНД, НПВХ).

Такі варіанти облаштування як цементування із застосуванням азбестоцементу вже відійшли в минуле, тому після вивчення всіх переваг металевих та пластикових виробів варто зупинити свій вибір на одному з найсучасніших рішень.

Труби з металу

Що краще для свердловини – обсадна труба з металу чи пластику?Основні сумніви щодо металевих обсадних труб пов’язані з їх низькою стійкістю до корозії. Однак багато сучасних металів здатні ефективно розв’язувати цю проблему і якщо залізні обсадки здаються надійнішими, варто розглянути варіант з нержавіючої сталі. У порівнянні з іншими матеріалами її основними перевагами будуть:

  • високий рівень хімічної стійкості;
  • нижча ймовірність появи іржі;
  • низька схильність до механічних пошкоджень;
  • відмінна стійкість до температурних перепадів.

Нержавіюча сталь вже давно успішно використовується в харчовій промисловості, тому її контакт з питною водою позбавлений будь-яких ризиків. Єдиним недоліком установки якісних металевих труб виступає їх порівняно висока вартість, а низькоякісні варіанти ще зазвичай частіше зазнають корозії й не розраховані на тривалий термін служби.

Подвійна труба (метал + НПВХ)

Щоб не вибирати з двох варіантів, сучасне виробництво дозволяє використовувати відразу обидва: як матеріал виготовлення обсадної колони нерідко застосовують поєднання металу і пластику, коли у внутрішній простір сталевого контуру монтують пластикову вставку меншого діаметра. У кожного з цих елементів своє завдання: зовнішній шар бере на себе удар, викликаний зсувами ґрунту, а внутрішній захищає його від корозійних процесів, не дозволяючи воді контактувати з металевими стінками сталі. Подібний тандем дає можливість ефективно використовувати свердловину протягом багатьох років, не побоюючись за якість води та стан самого джерела.

Труби з НПВГ

Непластифікований полівінілхлорид, який використовується при створенні таких виробів, відмінно підходить для організації побутових джерел у більшості областей. Циліндричні колони дуже просто монтуються у вибраному місці, причому відсутність кутів гарантує рівномірний розподіл тиску по стінках резервуара. Корисний обсяг збільшується, а ймовірність виникнення протікання зводиться до мінімуму. Єдине на що варто звернути особливу увагу в таких випадках – тип з’єднання окремих ділянок колони.
Надійність різьбового з’єднання, легкість і при цьому висока міцність труб з НПВХ допомогли їм отримати широке визнання у колі фахівців бурильних компаній, причому абсолютно неважливо проводяться роботи на піщаних ділянках, класичних чорноземах або ж доводиться бурити по твердому граніту.

Порівняльна таблиця труб

Щоб краще розібратися у питанні та остаточно визначитися у своєму виборі, варто порівняти основні характеристики обсадних колон усіх перерахованих видів на підставі наступної важливої ​​інформації:

Тип матеріалу обсадки Зовнішній діаметр (мм) Внутрішній діаметр (мм) Товщина стінок Тип з’єднання Середній термін служби
Сталь 133 129 4 різьблення 5
Сталь + нПВХ 137/117 110/103 4/6 різьблення 5
нПВХ 125 113 6 різьблення 10

Що стосується тривалості служби кожного з поданих варіантів, то багато в цьому питанні залежить від експлуатаційних умов. Регулярні рухи землі на ділянці або неправильне використання насосного обладнання можуть негативно впливати на стан колони.

Слабкі сторони металевої обсадки

Як і всі металеві вироби, свердловини труби схильні до появи корозії, особливо якщо врахувати постійний контакт з водою. Іржавіюча обсадка суттєво погіршує склад питної води, через що навіть після кип’ятіння вона має металічний присмак.
Середня швидкість корозійних процесів у ґрунті — 1 мм на 10 років, правда цей показник багато в чому залежить від хімічного складу як самого ґрунту в області, так і видобутої рідини. Наскрізна корозія зазвичай з’являється не раніше, ніж через 40 років після того, як ви вирішили встановити конструкцію. Тому для глибоких артезіанських свердловин металеві труби краще не використовувати, адже термін служби найчистішого джерела нерідко сягає 50—100 років. Без втрати своїх основних властивостей, так довго можуть прослужити тільки високоякісні пластикові вироби.

Метал + НПВХ: визначаємо переваги та недоліки

Багато фахівців, та й самі користувачі, вважають таке рішення найпридатнішим при організації свердловин будь-якого типу. Об’єднана конструкція поєднує всі переваги обох варіантів, причому взаємні недоліки завжди згладжуються. Завдяки металевому контуру суттєво посилюється міцність обсаджування, а пластикова внутрішня частина захищає поверхню від корозії.
Встановлювати подвійну колону так само просто:

  1. Спочатку готується шахта, що підходить за розмірами під зовнішню частину.
  2. Потім окремі складові цільної конструкції замикаються на різьбові замки.
  3. В останню чергу виконується занурення експлуатаційної труби у зовнішню, металеву частину контуру.

Єдиним значним мінусом такої здвоєної конструкції вважається вища вартість проведених монтажних робіт, тому до подібної схеми облаштування водних джерел вдаються лише у разі буріння глибоких артезіанських джерел.

НПВХ – ідеальний варіант обсадки для свердловин

Що краще для свердловини – обсадна труба з металу чи пластику?Вивчивши всі основні характеристики металевих, пластикових і навіть комбінованих обсадних труб, використання на своїй ділянці елементів НПВХ стане найбільш логічним рішенням для будь-якої області. Це екологічно чистий матеріал характеризується високим рівнем практичності та довговічності експлуатації, а встановлення обладнання не стане серйозним ударом по бюджету.
Непластифікований полівінілхлоридний склад пластикових деталей не вступає у хімічні реакції з водою, а отже ніяк не позначається на її складі та основних позитивних якостях.
За рівнем міцності деталі з НПВХ не поступаються металевим аналогам, але не іржавіють і важать при цьому порівняно менше, що спрощує монтажні роботи. Різьбові замки роблять готові труби максимально герметичними, тому частинки ґрунту та верховодної рідини не зможуть потрапити всередину стовбура джерела.
Застосування НПВХ для облаштування прибудинкової свердловини  — звичайна практика в розвинених європейських країнах, тим більше, що в деяких з них металеві труби заборонені через високу шкоду екосистемі. Попри відсутність подібних вимог у нашій країні, більшість відповідальних домовласників також обирають максимально екологічні рішення під час будь-яких бурильних робіт.
Якщо ви не знаєте, як краще облаштувати свою свердловину та який тип обсадної труби вибрати, фахівці компанії «Юрський Горизонт» завжди допоможу знайти найбільш вигідний варіант як з точки зору практичності, так і максимальної матеріальної вигоди. Комплекс послуг включає всі етапи буріння, починаючи з проєктування майбутньої конструкції, і закінчуючи виконанням всіх наступних робіт, тому, довіривши справу професіоналам, вам не доведеться турбуватися про якість кінцевого результату.

Вас цікавить що краще для свердловини – обсадна труба з металу чи пластику??

Консультація і виїзд
на ділянку - безкоштовно

Залиште нам заявку