Свердловина на дачі – чудове джерело води. З нею ви більше не залежатимете від комунальних мереж, позапланових відключень. Комунальні платежі стануть меншими. Ґрунтова вода чиста, тому підійде для пиття та приготування їжі. Втім, для цього свердловина має бути досить глибокою. Чим глибше пролягають ґрунтові води, тим вони чистіші.
Щоб свердловина добре працювала і була надійно захищена від забруднень, важливо правильно її облаштувати.

Устаткування свердловини на дачі

Як облаштувати свердловину на дачіБуріння свердловини – лише початок робіт. Для повноцінної роботи джерела потрібне додаткове облаштування.

Облаштування свердловини вирішує кілька важливих завдань:

 • створення захисту від бруду — дощової та талої води, пилу;
 • захист усіх компонентів свердловини від замерзання;
 • створення безпечних умов для безпечного підключення.

Обладнання та водопровідну трубу можна встановити біля свердловини, але в цьому випадку знадобиться невелике технічне приміщення. Занурювальний насос розташовують у свердловині або біля неї. Інші елементи можна поставити у будинку чи технічному приміщенні. Іноді використовують наземний насос на поверхні.
Для організації водопостачання знадобиться обладнання:

 • Насос. Його можна зробити занурюваним або розташувати на поверхні.
 • Блок автоматики, що відповідає за керування.
 • Мембранний бак (гідроакумулятор). Він може бути відкритим або закритим.

Відкритий гідроакумулятор доведеться піднімати у верхню точку водопроводу – на другий поверх або горище. Бак закритого типу може розташовуватися будь-де. Правильне проєктування свердловини допоможе грамотно розмістити всі елементи системи та забезпечити водопостачання всієї ділянки.

Навіщо і від чого захищати свердловину на дачній ділянці

Свердловина може експлуатуватися цілий рік або лише влітку. Якщо ви не плануєте користуватися джерелом узимку, насосне обладнання можна зняти та законсервувати свердловину до потепління. В цьому випадку не потрібний захист від замерзання. Достатньо встановити оголовок, що надійно закриває гирло. На нього кріпиться насос та водопровідна труба, які легко зняти на зиму.
Свердловину, що призначена для цілорічного використання, необхідно захистити від замерзання. Коли вода перетворюється на лід, відбувається розширення. Це призводить до руйнування механізмів та розриву труб. Ремонт таких руйнувань виллється у великі витрати.
Свердловину важливо захистити від забруднень з поверхні. Вони можуть вивести з ладу водопровідне обладнання. При попаданні дощової та талої води всередину джерела вода стане небезпечною.
Захист від вандалізму необхідний, якщо ви рідко приїжджаєте на дачу. Насос та автоматика – досить дороге обладнання, тому зловмисники можуть зняти його.
Захист від пошкоджень важливий для безпеки обладнання та людей. Наземне обладнання легко ушкоджується садовим інструментом, спиляними гілками, транспортом. Якщо облагородити цю частину, вона стане додатковою прикрасою території.

Спосіб облаштування свердловини на дачі

Для захисту свердловини навколо неї має бути невелике приміщення. Є кілька способів зробити це. Головна вимога — споруда має бути сухою та теплою.

Надземний павільйон

Як облаштувати свердловину на дачіЦе простий спосіб створити надійний захист довкола свердловини. Невеликий будиночок можна побудувати на поверхні землі або трохи заглибити його у ґрунт. Конструкція може бути будь-якої форми та розміру. Якщо дозволяють розміри ділянки, біля свердловини допускається будівництво повноцінного сараю.
Цей варіант не дуже добре захищає від морозу, адже як стіни зазвичай використовується тонкий листовий метал або дерево. Трохи утеплити конструкцію допоможе заглиблення стін у ґрунт. Якщо підсипати їх землею, тепло зберігатиметься краще, але для суворих зим цього все одно недостатньо.
Ще одна вада надземного павільйону в тому, що він з’їдає простір у дворі. Це варіант не для дрібних ділянок.

Джерело в будинку

Популярний спосіб облаштування – буріння джерела у будинку чи господарському приміщенні. Це вирішує всі завдання захисту, адже обладнання встановлено в теплому та закритому просторі. Не варто боятися шуму, якщо ви встановлюєте насос у будинку. Сучасне обладнання працює тихо, а тихі клацання не будуть чутними за зачиненими дверима.
Недолік цього полягає у складності реалізації. Буріння свердловини набагато простіше до початку будівництва будинку чи інших споруд. Провести роботи під будівлею, що вже стоїть, набагато складніше і дорожче. Багато залежить від типу та стану ґрунту. Ми працюємо з твердими породами та пропонуємо професійне буріння по гранітах.

Кесон або поглиблена криниця

Це найпопулярніший варіант облаштування свердловини. Готова споруда не займає корисного простору у дворі й не потребує складного монтажу. На поверхні залишається тільки люк, розташований нарівні із землею або трохи вище.
Кесон нескладно утеплити. Його нижня частина зазвичай розташована нижче за рівень промерзання грунту. У продажу легко знайти готові до монтажу кесони. Достатньо підготувати котлован, опустити їх усередину, приєднати кабелі та трубу.
Заводські кесони доступні у 2 варіантах:

 • Металеві. Це надійні вироби, що не бояться морозного пучення ґрунту, ударів та зміщень. Їх недолік у вразливості до корозії.
 • Полімерні. Не бояться вологи та корозії, легше за металеві. Можуть випливти при встановленні у водонасиченому грунті.

Головне завдання при встановленні кесона – створення якісної гідроізоляції. У випадку із заводськими виробами це завдання вирішується просто. З метою економії будівництво кесона можливе і своїми руками.

Облаштування кесона своїми руками

Як облаштувати свердловину на дачіБудівництво кесона своїми руками — непросте завдання, яке потребує часу. Головна перевага перед заводським виробом – значна економія.
Для будівництва колодязя зазвичай використовують ЗБ кільця. Для них буде потрібний великий котлован. Зверху виріб накривають утепленою кришкою з горловиною. Особливу увагу приділяють дну. Його рівень повинен розташовуватися нижче за лінію промерзання грунту. Рекомендується опустити дно на 15 см нижче цієї позначки.
Найскладніше завдання при зведенні кесона – гідроізоляція. Дно треба забетонувати. Можна використовувати готове ЗБ днище. Для обробки швів використовується бітумна мастика чи рулонний бітум. Внутрішню ізоляцію можна зробити цементним розчином.
Будівництво колодязя можливе не тільки з кілець. Допускається використання обпаленої цегли, бетонних блоків типової форми або заливного бетону. Підійде й стара металева бочка – особливу увагу слід приділити її утепленню.
Для захисту від замерзання важливо утеплити надземну частину колодязя. Багато власників вважають за краще облагородити її декоративними матеріалами – деревом, плиткою, клінкерною цеглою.

Висновок

Правильне облаштування свердловини забезпечить безперебійне водопостачання будь-якої пори року. Щоб обладнання прослужило довго, знадобиться захист від бруду, вандалізму та замерзання. Облаштувати її можна 3 способами:

 • будувати надземний павільйон;
 • облаштувати свердловину всередині приміщення;
 • зробити колодязь-кесон.

Найпопулярнішим варіантом є кесон. Його можна купити повністю готовим до встановлення або зробити своїми руками.

Вас цікавить як облаштувати свердловину на дачі?

Консультація і виїзд
на ділянку - безкоштовно

Залиште нам заявку